Film oparty jest na autentycznych przeżyciach reżyserki – Marty Meszaros.
Rosja Sowiecka, lata trzydzieste, pełen rozkwit dokonań Rewolucji. Do Kirgistanu przyjeżdża węgierski artysta rzeźbiarz wraz z żoną i córeczką – Małą Vilmą. Z innymi rodzinami europejskich emigrantów: Polakami, Niemcami i Hiszpanami zamieszkuje wioskę niedaleko stolicy Kirgistanu – Frunze. Wszyscy są idealistami, pełnymi wiary w nowy, lepszy porządek. Wspólnymi siłami starają się jak najlepiej pracować dla dobra młodego Państwa. W tym pięknym i przyjaznym kraju żyją w przekonaniu, że oto znaleźli swoje miejsce na ziemi. Wszystko jednak do czasu.
Zbliża się wojna. Nasilają się represje władz sowieckich, które dotykają przede wszystkim obcokrajowców. Są oni podejrzani o szpiegostwo. Oskarżeni o współpracę z obcym wywiadem kolejno zostają aresztowani niemal wszyscy z międzynarodowej społeczności.
Na wolności pozostają jedynie Hiszpanka – Julia i Węgierka – Vilma. Na nie spada teraz obowiązek opieki nad pozostałymi w wiosce dziećmi. Rozpoczyna się trudna walka o przetrwanie w obcym już i wrogim kraju, w biedzie i poczuciu ciągłego zagrożenia.
Główną bohaterką i narratorką filmu jest Mała Vilma – dziesięcioletnia dziewczynka, której oczami oglądamy beztroskę i szczęście pierwszych lat życia w Kirgistanie, dramat zniszczonego dzieciństwa, próby przystosowania się do nowej rzeczywistości i zachowania własnej tożsamości.
"Ten film opowiada historię mojego życia i mojego dzieciństwa – to ja jestem mała Vilmą z tego filmu. Historia zaczyna się dziś, kiedy Vilma wraca do...