Mike Leigh jest jednym z najbardziej znanych brytyjskich reżyserów filmowych i teatralnych. Stworzył w kinie specyficzny styl łączący wnikliwą obserwację rzeczywistości z groteską i poetyką absurdu. Ulubionymi bohaterami Leigh są "zwykli" ludzie w codziennych sytuacjach, których portretuje z podszytym czułością realizmem. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m. in. Złotej Palmy, BAFTA i Złotego Niedźwiedzia. Był też siedmiokrotnie nominowany do Oscara (m.in. jako najlepszy reżyser i scenarzysta).
Leigh pytany o własne kino wspominał: "Moje filmy, nawet jeśli mają polityczną motywację, tworzą obraz złożony, kompleksowy, nie dają jednej określonej wykładni. Widz pozostaje z pytaniami, na które musi sam znaleźć odpowiedź".
Box DVD zawiera cztery kinowe filmy reżysera, oraz trzy mało znane krótkometrażówki.
Nagrodzeni w Cannes za reżyserię i rolę Davida Thewlisa "Nadzy" uchodzą za jeden z najważniejszych filmów Mike'a Leigh. Jego akcja rozgrywa się w ciągu jednej nocy. Do Londynu przyjeżdża Johnny, by odwiedzić swoją byłą dziewczynę. Jego zamiary nie są jednak pokojowe - brutalnie upokarza nie tylko Louise, ale i jej współlokatorkę, a następnie rusza w wędrówkę po nocnym Londynie. Podczas tej osobliwej odysei spotyka podobnych sobie outsiderów i wykolejeńców. Szybko okazuje się, że agresywny, nieustannie gadający Johnny nie jest tylko zwykłym abnegatem.
Bohaterką filmu "Życie jest słodkie" jest Wendy, która pracuje w sklepie i prowadzi zajęcia z aerobiku. Jej mąż John jest kucharzem, z groteskową obsesją na punkcie remontu domu. Mają córki bliźniaczki Natalie i Nicole. Pierwsza jest znerwicowaną bulimiczką marzącą o rewolucji. Druga - depresyjną dziewczyną, którą ze stanu apatii próbuje wyrwać młody kochanek. W jednym z najbardziej kameralnych filmów Mike'a Leigh, losy tej pozornie przeciętnej londyńskiej rodziny układają się w słodko - gorzką opowieść o potrzebie i trudach budowania bliskości.
Bohaterki kolejnego filmu "Współokatorki" - Annie i Hannah - znały się na studiach. Niepewna siebie Annie studiowała psychologię, agresywna i głośna Hannah wybrała literaturę angielską. Hannah szukała współlokatorki, Annie potrzebowała pokoju. W ten sposób zaczęła się niezwykła przyjaźń dwóch skrajnych osobowości, wspólnie buntujących się przeciwko światu. Spotkają się po latach już jako dojrzałe kobiety. Czy konfrontacja z przeszłością pomoże im odnaleźć dawną bliskość? A może trzeba zbudować ją na nowo już na dorosłych zasadach?
Wreszcie "Topsy i Turvy"- opowieść o sir Arthurze Sullivanie i Williamie Schwencku, którzy byli prawdziwymi gwiazdami pop epoki wiktoriańskiej. Operetki ich autorstwa biły rekordy popularności i stworzyły nieśmiertelny kanon tego gatunku. W Topsy-Turvy Leigh składa hołd obu twórcom, a jednocześnie poprzez ich biografie, daje jeden z najciekawszych filmowych portretów wiktoriańskiej Anglii. Zaglądając za kulisy operetkowego przemysłu, w fascynujący sposób opowiada o narodzinach współczesnej kultury popularnej. Film nagrodzono dwoma Oscarami - za najlepsze kostiumy i charakteryzację.
Na deser otrzymamy dwa mało znane filmy krótkometrażowe Mike'a Leigh i jeden w reżyserii jego stałego współpracownika aktora Davida Thewlisa. W "Zmyśle historii" pozornie poważny monolog brytyjskiego arystokraty okazuje się rewelacyjną satyrą na brytyjską klasę rządzącą. "Krótkie i kręcone" to pełen potoczystych i uroczo absurdalnych dialogów, tragikomiczny portret przeciętnych Brytyjczyków.
W "Hello, hello, hello" Thewlis opowiada zaś groteskową historię artystki, która inspiracji szuka na śmietniku, oraz policjanta, który nad wypisywanie mandatów przedkłada poezję Dylana Thomasa.