Serial "Gra o tron" przenosi widzów do krainy Westeros, w której pory roku mogą trwać lata, a nawet dekady. Kraina podzielona jest na siedem królestw, których władcy toczą między sobą zażartą walkę o Żelazny Tron - wykuty z tysiąca mieczy, symbol panowania nad Siedmioma Królestwami.
Wiele lat wcześniej władcy zjednoczyli się by pokonać zasiadającego na tronie szalonego Smoczego Króla - Aerysa Targaryena. Po jego śmierci władzę nad Siedmioma Królestwami przejął najznamienitszy z buntowników Robert Baratheon (Mark Addy). Pod jego panowaniem w Siedmiu Królestwach zapanował pokój. Jednak nie na długo. Wkrótce coraz głośniejsze stały się plotki, że Robert jest uzurpatorem, a niedawni sprzymierzeńcy ponownie rozpoczęli grę o tron.
Eddard Stark (Sean Bean) jest najbliższym przyjacielem króla Roberta, kiedy więc ten proponuje mu objęcie stanowiska Królewskiego Namiestnika - pierwszej po królu najważniejszej osobie w państwie - Stark długo się waha. Z jednej strony nie może odmówić królowi i staremu przyjacielowi, z drugiej niepokoi go fakt, że poprzedni namiestnik Jon Arryn nagle zmarł. Ostatecznie, po dyskusji z żoną Catelyn (Michelle Fairley), która utrzymuje, że Arryn został zamordowany, a w zbrodnię może być zamieszana żona króla, Stark zgadza się podjąć się tego wyzwania.
Po przybyciu na królewski zamek Eddard odkrywa, że dwór Roberta Baratheon kipi od intryg a każda z klucozwych osób w królestwie skrywa mroczny sekret. tTajemniczemu wypadkowi ulega jego 8-letni syn Bran, a Catelyn podejrzewa, że odpowiedzialny za jego wypadek może być ród Lannisterów, z którego pochodzi Cersei Lannister (Lena Headey) - małżonka króla.
Tymczasem na wschodzie Daenerys Targanyen (Emilia Clarke) - córka zabitego 15 lat wcześniej szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena - zostaje sprzedana przez swojego brata Viserysa (Harry Lloyd) władcy plemienia Dothraków - Khalowi Drogo (Jason Momoa). W zamian za rękę siostry, Viserys oczekuje od Drogo potężnej armii, dzięki której będzie w stanie odzyskać Żelazny Tron.
- "Gra o tron" to powieść fantasy, której głównym wątkiem jest walka o władzę. Walka to nie tylko rozgrywki polityczne. Przenosi się na różne płaszczyzny i dotyka takich kwestii, jak lojalność, pożądanie, obsesje erotyczne, pragnienia, nieposłuszeństwo i historia - mówi o serialu autor jego powieściowego pierwowzoru George R.R. Martin.
- Gatunek fantasy to bardziej barwna i interesująca wersja historii. Lubię wątki wzorowane na autentycznych wydarzeniach, ale przedstawione w nowy, świeży i nieprzewidywalny sposób. A jeszcze bardziej niż wydarzenia, interesują mnie ludzie. Nawet najwięksi bohaterowie nie są wolni od słabości i nieobce są im chwile zwątpienia. Ludzie są skomplikowani i chciałem, by z podobnej gliny byli ulepieni moi bohaterowie - mówi o cyklu "Pieśni Lodu i Ognia" jego autor George R.R. Martin.
Powieści fantasy nie są zbyt często ekranizowane, a w formie aktorskich produkcji telewizyjnych praktycznie nigdy. Nic więc dziwnego, że kiedy telewizja HBO kupiła w styczniu 2007 roku prawa do ekranizacji sagi "Pieśni Lodu i Ognia" jej miłośnicy na całym świecie z niecierpliwością zaczęli oczekiwać na premierę pierwszego odcinka, a na fanowskich forach zawrzało.
Twórcy serialu stanęli przed nie lada wyzwaniem. Musieli nie tylko zmierzyć się z karkołomnym zadaniem wykreowania na małym ekranie fantastycznego, średniowiecznego świata, ale przede wszystkim musieli to zrobić na tyle dobrze, by nie rozczarować milionów wielbicieli twórczości George'a R.R. Martina.
Za fabularną stronę serialu odpowiedzialni są David Benioff i D.B. Weiss, którzy we współpracy z Martinem zaadaptowali na potrzeby scenariusza pierwszy tom sagi. - "Rodzina Soprano" w Śródziemiu - tak o "Grze o tron" mówił w jednym z pierwszym wywiadów David Benioff. I trudno się z nim nie zgodzić, bo choć akcja serialu rozgrywa się w fantastycznym świecie, to problemy, z którymi borykają się jego bohaterowie, są już jak najbardziej uniwersalne.
Aby jak najbardziej wiarygodnie wykreować na ekranie krainę Westeros i jej mieszkańców do pracy przy serialu zatrudniono m.in. Davida J. Petersona - specjalistę od języków, który na potrzeby produkcji stworzył język plemienia Dothraków - z liczącym 1800 wyrazów słownikiem oraz własną gramatyką.
Kompletowanie obsady rozpoczęło się w 2009 roku, a 26 lipca 2010 roku w Irlandii rozpoczęto prace na planie serialu. Zdjęcia do "Gry o tron" były realizowane w większości w Irlandii, ale ekipa odwiedziła również Szkocję i Maltę.
Pierwszy odcinek "Gry o tron" pokazano za oceanem 17 kwietnia 2011 i obejrzało go 2,22 mln widzów (z powtórkami 5,4 mln), a już dwa dni później szefowie telewizji HBO ogłosili, że postanie drugi sezon serialu.
Oczekiwania wobec serialu były ogromne. Na szczęście twórcom udało się stanąć na wysokości zadania i "Gra o tron" spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko widzów, ale również i krytyków, którzy chwalili cykl zarówno za rozmach z jakim został zrealizowany, jak i za doskonały scenariusz oraz udane kreacje aktorskie.
Serial zdobył aż 13 nominacji do nagród Emmy, z których dwie zmieniły się w statuetki. Jednym z jej laureatów został Peter Dinklage, który za kreację Tyriona Lannistera zdobył nagrodę dla wyróżniającego się aktora drugoplanowego w serialu. Aktor otrzymał także za tą rolę nominację do Złotego Globu.