Wiem, kto jest zdrajcą, zanim ten mnie zdradzi...
"Dom Saddama" to kolejny wybitny mini
serial wyprodukowany przez telewizję HBO, który w Polsce ukazuje się na DVD nakładem Galapagos Films.
"Dom Saddama" to trzymający w napięciu i określany przez krytyków mianem "Rodziny Soprano z Bliskiego Wschodu" 4-odcinkowy miniserial opowiadający historię kilkudziesięciu lat krwawych rządów Saddama Hussajna z perspektywy członków jego rodziny oraz najbliższych współpracowników.
Fabuła serialu rozpoczyna się w 2003 roku od słynnego wystąpienia ówczesnego prezydenta George'a W. Busha, w którym wzywa on dyktatora do natychmiastowego poddania się. Saddam nakazuje swojej rodzinie uciekać, a sam przygotowuje się do walki z siłami koalicji. W tym momencie akcja przenosi się do roku 1979, do czasów kiedy w wyniku politycznych intryg, szantażu, a nawet zabójstw, Hussajn przejmuje władzę w Iraku
Kolejne odcinki serialu koncentrują się na najważniejszych wydarzeniach z życia i politycznej kariery Hussajna. Jego dojściu do władzy i brutalnej eliminacji politycznych przeciwników, konflikcie z Kuwejtem zakończonym inwazją i wojną z koalicją zorganizowaną przez prezydenta George'a Busha Seniora i wreszcie rozpoczęciem amerykańskiej inwazji w Iraku, w wyniku której dyktator stracił władzę, a później również i życie.
Historia życia i kariery Hussajna opowiedziana jest z perspektywy jego rodziny oraz najbliższych współpracowników. Dwór dyktatora kipi od intryg, wszyscy walczą o przychylność oraz względy władcy i nawet jego najbliżsi współpracownicy nie mają pewności, że następnego dnia nie zostaną pozbawieni łask.
"Dom Saddama" to jednak nie tylko rzecz o polityce, ale również o prywatnym życiu dyktatora: jego skomplikowanych relacjach z dziećmi oraz zakończonym małżeństwem romansie z nauczycielką Samirą Shahbandar. Całość składa się na niezwykłą i trzymającą w napięciu opowieść o miłości, zdradzie, a przede wszystkim o władzy.
"Dom Saddama" jest wspólnym dziełem amerykańskiej telewizji HBO oraz brytyjskiej BBC Television. Realizację serialu poprzedziły wyczerpujące, dwuletnie studia nad tematem. - W serialu nie ma fikcyjnych wątków. Jeśli nie mieliśmy w jakimś punkcie całkowitej pewności, staraliśmy się interpretować wydarzenia w obiektywny sposób, który odzwierciedlałby charakter głównego bohatera - mówi Alek Holmes, współscenarzysta i współreżyser miniserialu.