Dwa Brzegi: Obecność obowiązkowa!
Jakąś magię ma w sobie to miejsce, że upodobali je sobie artyści - malarze, fotograficy, reżyserzy filmowi. W sobotę, 31 lipca, rozpoczyna się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą czwarta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Sprawdźmy, co przez dziewięć dni będzie się tam działo.
"Inny świat zaczyna się już wtedy, kiedy pojawiamy się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą" - mówi Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu.
To prawda, festiwal Dwa Brzegi ma tę przewagę nad innymi filmowymi imprezami, że jego "akcja" rozgrywa się w przestrzeni niezwykłej. Co warte podkreślenia - w miejscach, w których nie ma ani jednego kina.
Dlaczego zatem warto przyjechać w tym roku na Dwa Brzegi?
"Zaczniemy od trzęsienia ziemi, a potem będziemy stopniować napięcie" - obiecują organizatorzy. Filmem otwarcia festiwalu będzie tegoroczny laureat Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego, "Sekret jej oczu" ("El Secreto de Sus Ojos") Argentyńczyka Juana Jose Campanelli - reżysera, scenarzysty i montażysty w jednej osobie.
To wielowarstwowy i przejmujący thriller. Benjamin Esposito to argentyński agent federalny u kresu swojej kariery. Cały czas dręczy go stara sprawa gwałtu i morderstwa na młodej kobiecie. Prawdziwe oblicze wydarzeń z przeszłości nigdy nie ujrzało światła dziennego, dlatego by uporać się z mroczną historią, zaczyna pisać. Odgrzebywanie wspomnień doprowadza do odkrycia zaskakujących faktów.
To nie jedyna atrakcja pierwszego dani imprezy - późnym wieczorem na specjalnie skonstruowanych barkach na Wiśle rozpocznie się koncert muzyki Józefa Skrzeka. Artysta zaprezentuje muzykę filmową związaną m.in. z twórczością Lecha Majewskiego (współpracowali przy operze i filmie "Pokój saren" oraz "Angelusie" i "Ogrodzie rozkoszy ziemskich").
Duński klasyk Carl Theodor Dreyer uchodzi obok Ingmara Bergmana za najwybitniejszego twórcę skandynawskiego kina. Podczas festiwalu Dwa Brzegi widzowie będą mogli zapoznać się z jego niezwykłą twórczością. Wyreżyserował arcydzieło kina niemego - "Męczeństwo Joanny D'Arc", a co najmniej kilka innych jego filmów, wśród nich "Wampir" i "Słowo" uznaje się za przełomowe w historii kina.
Na Dwóch Brzegach organizatorzy pokażą również krótkometrażowe filmy tego reżysera, a jego twórczość omówią podczas spotkań z widzami goście z Duńskiego Instytutu Filmowego.
Na festiwal zaproszenie przyjął prawdziwy człowiek renesansu - Lech Majewski, reżyser, scenarzysta, pisarz, kompozytor, artysta wizualny, człowiek teatru. W przypadku tego twórcy retrospektywny przegląd filmów nie oddawałby w pełni siły jego osobowości.
Każdy z projektów Lecha Majewskiego - od "Basquiata" Juliana Schnabla (Benicio del Toro, Gary Oldman, Willem Defoe, Dennis Hopper), do którego pisał scenariusz i był producentem, przez "Ewangelię według Harry'ego" (z Viggo Mortensenem), "Pokój saren", "Ogród rozkoszy ziemskich", do "Wojaczka" i "Angelusa" - otwiera zupełnie inny rozdział w karierze tego artysty.
Dwa lata temu Festiwal Dwa Brzegi zainicjował retrospektywny przegląd wybitnych kreacji wielkich aktorów. Gośćmi cyklu byli Janusz Gajos i Krystyna Janda. W tym roku zaproszenie przyjął Jerzy Stuhr.
Oprócz najciekawszych kreacji filmowych tego znakomitego aktora, na Dwóch Brzegach będzie jedyna już szansa, by zobaczyć monodram "Kontrabasista" w jego wykonaniu.Tekst autorstwa Patricka Süskinda od lat przyciąga do teatrów rzesze widzów. To ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie umie pogodzić się z myślą grania "ostatnich skrzypiec" nie tylko w orkiestrze, ale także w życiu. Rozpaczliwą samotność bohater stara się wypełniać muzyką.
"Kontrabasista" był grany już ponad sześćset razy od 1985 roku, ale wciąż cieszy się wielką popularnością. Widziała go publiczność w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Włoszech. Mimo że teraz to już bardzo rzadko grana sztuka, dla festiwalu Jerzy Stuhr zrobi wyjątek.
W tym roku Dwa Brzegi prezentują nowy cykl festiwalowy - FAK OFF, czyli Filmową Antologię Komiksu Offowego. Projekcje w ramach sekcji przekonają widzów, jak dalece prosta forma komiksu inspirowała twórców filmowych wielkiego formatu.
Organizatorzy festiwalu postanowili przybliżyć publiczności rolę komiksu w historii kina, by przekonać się, jak dalece ta prosta forma plastyczna inspirowała twórców filmowych wielkiego formatu - od "Barbarelli" Vadima, przez "Old Boya" Chan-wook Parka do "Sin City" Rodrigueza.
Podczas Dwóch Brzegów odbędzie się premiera filmu Tsuboty Yoshifumakiego "Miyoko", będącego adaptacją kultowego komiksu "Miyoko Asagaya Kibun". To jedyna okazja na obejrzenie produkcji, która w Europie była do tej pory był prezentowana tylko na festiwalu w Rotterdamie.
W ramach FAK OFF widzowie zobaczą również m.in. "Old Boya" i (reż.Chan Wook Park) i "Batmana" (reż. Leslie H. Martinson).
"Lekcja kina" to szczególna forma spotkania specjalnych gości z festiwalową widownią. Artyści w bardzo osobisty sposób opowiadają o swojej fascynacji sztuką (nie tylko filmową), inspiracjach, mistrzach i mentorach. Nie zapominają również o grzechach, jakie popełniali na swojej drodze artystycznej. Ze spotkań wyłania się nie tylko portret twórcy, ale też bardzo ciekawa dyskusja na temat systemów wartości, światopoglądu, roli kultury i sztuki w życiu codziennym.
W tym roku zaproszenie do cyklu przyjęli: Jan Hrebejk, Filip Bajon, Krzysztof Zanussi.
Od 2009 roku "Lekcje kina" są rejestrowane, tworząc archiwum Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Gośćmi cyklu byli już: Bob Rafelson, Bruno Barreto, Sławomir Grünberg, Wojciech Marczewski, Andrzej Titkow, Jerzy Stuhr, Sławomir Idziak, Piotr Szulkin.
Podczas wieczoru zamknięcia na Dwóch Brzegach widzowie zobaczą "Czeski błąd", polską premierę najnowszego komediodramatu Jana Hřebejka - jednego z najbardziej uznanych czeskich reżyserów, twórcy "Do Czech razy sztuka" oraz "Na złamanie karku".
Głównym bohaterem filmu Hřebejka jest Ludek, który próbując ukryć swój romans przed żoną, odkrywa przez przypadek największą tajemnicę swojego teścia (Martin Huba). Ale przecież każdy w życiu skłamał przynajmniej raz... Hřebejk w swoim gorzko-komediowym stylu pokazuje, jak emocjonalni są ludzie, jak łatwo człowiek tłumaczy się ze swoich grzeszków, ale też jak wielką siłą jest miłość.
Na premierowym pokazie w Kazimierzu Dolnym pojawią się Jan Hřebejk i producent filmu Rudolf Biermann.
W tym roku Dwa Brzegi odbędą się pod hasłem: "Inny świat". W Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą zostaną zaprezentowane filmy z Cannes, Wenecji, Berlina, Rotterdamu, San Sebastian i Sundance. Wiele z nich będzie pokazywanych premierowo, niektóre będzie można zobaczyć tylko tam.
Wszystkie filmy zostały precyzyjnie dobrane przez zespół programowy kierowany przez Grażynę Torbicką, która sama przyznaje: "Inny świat zaczyna się wtedy, gdy w sali kinowej gaśnie światło i film całkowicie pochłania naszą uwagę i emocje".
Czwarta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą odbędzie się w dniach 31 lipca - 8 sierpnia. Portal INTERIA.PL jest patronem medialnym festiwalu.
Więcej szczegółów na temat festiwalu znajdziecie w naszym raporcie specjalnym!
Zapraszamy!