Reklama

Zmarła Maria Dłużewska. Reżyserka dokumentów miała 72 lata

10 maja 2024 roku zmarła Maria Dłużewska, polska reżyserka, scenarzystka, aktorka, w PRL-u działaczka opozycji antykomunistycznej. Informację o jej śmierci przekazał w mediach społecznościowych pisarz i dziennikarz Tomasz Łysiak.

Dłużewska urodziła się 26 września 1951 roku w Kielcach. Karierę artystyczną rozpoczęła jako aktorka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1972 roku. Następnie występowała na deskach teatrów w Koszalinie, Szczecinie, Gdyni i Warszawie. 

We wrześniu 1980 roku zapisała się do NSZZ Solidarność, od 1984 do 1988 roku działała w "Solidarności Walczącej". Prowadziła Teatr Poniedziałkowy w Ursusie. Była także redaktorem i autorką tekstów w Radiu Solidarność. 

Maria Dłużewska: Kariera twórczyni dokumentów

Od 1992 roku zajmowała się tworzeniem filmów dokumentalnych — najpierw jako producentka i scenarzystka, później także jako reżyserka. Po katastrofie smoleńskiej skupiała się przede wszystkim na jej tematyce.

Reklama

Razem z Joanną Lichocką zrealizowała "Mgłę" (2011) i "Pogardę" (2011), a później także "Córkę" (2011) o Marcie Kaczyńskiej, "Testament" (2012) o dzieciach pięciu ofiar tragedii oraz "Damę" (2015) o Marii Kaczyńskiej. "Mgła" i "Dama" ukazały się także w formie książkowej.

Maria Dłużewska: Nagrody i odznaczenia

W 2008 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej". W 2017 roku przyjęła z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Wolności i Solidarności. W 2020 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał jej Doroczną Nagrodę MKiDN w kategorii Film. 

W 2013 i 2015 roku Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wyróżniło ją Główną Nagrodą Wolność Słowa — za "Pogardę", a później za dokument "Polacy". 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy