Sounbar - alternatywa dla kina domowego

Nawet najlepszy, najbardziej trzymający w napięciu film nie wywrze na nas dobrego wrażenia, jeśli nie będzie oglądany z dobrym dźwiękiem. Zastanawiałeś się kiedyś, jaka rolę odgrywa dźwięk w filmie? Ogromny! To właśnie dlatego szukamy rozwiązań, by był on jeszcze lepszy, pełniejszy. Przedstawiamy Ci skuteczne rozwiązanie na podniesienie jakości dźwięku z telewizora- soundbar.

Co to jest soundbar?

Soundbar to rodzaj zewnętrznego systemu audio, który jest pewną alternatywą dla kina domowego. Dlaczego tak często wybieramy soundbar zamiast kina? To proste- soundbar zajmuje o wiele mniej miejsca, a do tego jest o wiele tańszy od zestawu kina domowego. Zasada działania jest podobna, zbliżona jest także jakość dźwięku. Zazwyczaj soundbar montuje się pod telewizorem. Całe urządzenie składa się z długiego panelu, w którym znajdują się głośniki. W wersji bardziej zaawansowanej, soundbar może mieć w komplecie także subwoofer albo dodatkowe głośniki. W wersji jednak najbardziej podstawowej, soundbar to jeden długi panel z głośnikami wewnątrz. Wielu klientów martwi się, czy takie niewielkie w gruncie rzeczy urządzenie rzeczywiście jest w stanie dorównać zestawowi kina domowego, który składa się przecież z kilku głośników. Prawdą jest jednak, że jakość dźwięku z soundbara jest naprawdę zadowalająca, a to przełoży się na nasze odczucia podczas oglądania filmów w tv.

Co jeszcze daje soundbar?

Soundbar, jako, że jest pojedynczym urządzeniem, nie posiada aplitunera z odtwarzaczem, nie odtworzymy więc za jego pomocą płyt CD. Jednak, jeżeli zależy nam na poprawie jakości dźwięku w filmach, soundbar w zupełności spełni nasze oczekiwania. Ciekawą możliwością jest także możliwość sparowania soundbara z urządzeniem mobilnym, np. z telefonem, co znacząco rozszerza jego zastosowanie.

Jak poprawić jakość dźwięku w telewizorze? Soundbar wystarczy!

Jeżeli marzysz o podniesieniu jakości dźwięku w Twoim telewizorze, zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym telewizor się znajduje. Jeśli jest to pokój o niewielkim metrażu, wystarczy jedynie sprzęt o mocy ok. 120W. Jeżeli postawisz na większą moc, prawdopodobnie nie wykorzystasz jej nigdy w całości, bo dźwięk stanie się przytłaczający i nieprzyjemny. Jeśli natomiast szukasz soundbara do salonu o większym metrażu, postaw na mocniejszy model. Najlepszym rozwiązaniem jest głośnik 650W, z którego dźwięk będzie przejrzysty i przestrzenny dzięki systemowi 5.1. W takich modelach możliwe jest także połączenie przez Bluetooth, co pozwala np. na sparowanie z telefonem. Jeżeli natomiast szukasz soundbara do bardzo dużej przestrzeni, możesz postawić na  550W głośnik z osobnymi głośnikami satelitarnymi, działający w systemie 7.1.2.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując soundbar, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest np. moc sprzętu. Od mocy zależy głośność sprzętu. Im większa przestrzeń, tym moc musi być większa. Do małej sypialni wystarczy słabszy głośnik, duży salon wymaga jednak większej mocy. Istotnym parametrem, który również trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie jest liczba kanałów. Najbardziej podstawowe wersje działają w oparciu o system 2.1. Co to oznacza w praktyce? Taki sprzęt do pracy używa dwóch głośników i subwoofera. Im więcej jest kanałów, tym bardziej przejrzysty i przestrzenny jest dźwięk. Jeśli zależy Ci na spektakularnych efektach w filmach, postaw na system 5.1. Bardzo ważną cechą sounbarów jest ich łączność. Zazwyczaj soundbar łączy się z telewizorem za pomocą kabla HDMI. Pozwala to na zawsze stabilne działanie. Jeżeli jednak nie lubisz kabli i chcesz z nich zrezygnować, możesz znaleźć model z możliwością połączenia przez Bluetooth bądź nawet Wi-Fi. Kupując soundbar, zwróć uwagę także na dekodery dźwięku. Chodzi o to, by jak największa ilość dekoderów była obsługiwana przez urządzenie, bo to umożliwi uzyskanie lepszych efektów. Najbardziej popularnym dekoderem jest Dolby Digital, bardziej zaawansowanym natomiast-Dolby Atmos. Ostatnią kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę przy wyborze soundbara są dostępne złącza. Standardem jest oczywiście HDMI, warto jednak wybrać taki model, który posiada gniazdo USB czy AUX. Pozwoli to na słuchanie ulubionej muzyki z urządzenia przenośnego, nawet, jeśli nie ma w nim połączenia Bluetooth czy Wi-Fi.

Czy warto zainwestować w soundbar?

Soundbar znacząco poprawia nasze wrażenia z oglądania filmów czy słuchania muzyki. Głośniki wbudowane w telewizor najczęściej nie generują dźwięków wysokiej jakości- dźwięk określany jest jako płaski, bez wyrazu. Dopiero zastosowanie zewnętrznego systemu audio pozwala na uzyskanie najlepszych możliwych efektów. Soundbar będzie rozwiązaniem dla Ciebie, jeżeli zależy Ci na dźwięku o najwyższej jakości, a nie posiadasz wystarczającego miejsca na zastosowanie kina domowego. Sprawdzi się także, jeśli szukasz tańszego rozwiązania, który poprawi jakość dźwięku Twojego telewizora, a jednocześnie nie obciąży zbyt mocno Twojego budżetu. Soundbar z pewnością spełni nawet najbardziej wygórowane oczekiwania, zapewniając wyrazisty i przestrzenny dźwięk i zapewniając doskonałe wrażenia z oglądanych filmów i słuchanej muzyki.


.
Dowiedz się więcej na temat: muzyka | film | rtv | kino domowe
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy