Jak wybrać odpowiedni zestaw kina domowego?

Wieczory z komedią romantyczną, weekendowy maraton najnowszego sezonu serialu, zawody w e-sporcie czy domówka z muzyką z lat 60.: kino domowe świetnie spisze się w każdej z tych rozrywek. Warto jednak pamiętać, że aby tak było, musimy dobrać zestaw odpowiadający naszym potrzebom.

Nagłośnienie kiepskiej jakości może naprawdę zepsuć rozrywkę. Słabe głośniki to nie tylko nieudane seanse, ale także przegrane pojedynki gamingowe czy nierozkręcone imprezy taneczne. Tymczasem na oleole.pl bez problemu znajdziesz zestawy, które z pewnością poprawią twój filmowy (i nie tylko) wieczór.

Z czego składa się kino domowe?

Kina domowe zazwyczaj składają się z wielu elementów. To nie tylko głośniki czy amplituner. Jednym z ważnych komponentów jest także odtwarzacz, który jest odpowiedzialny zarówno za obraz, jak i za dźwięk. Ten najlepszy zapewni odczyt wielu różnych formatów nośników pamięci. Na rynku dostępne są także odtwarzacze, które pozwalają użytkownikom na bezpośredni zapis na dysku programów oglądanych w telewizji.

Bezsprzecznie kluczowym elementem jest także ekran, na którym będą wyświetlane filmy, seriale czy programy telewizyjne. Do wyboru mamy już nie tylko telewizory, oferujące bardzo wysoką jakość obrazu, ale także projektory. Te ostatnie pozwolą uzyskać prawdziwie kinowy klimat w domowym zaciszu. Jak wybrać odpowiedni zestaw kina domowego?

Kryteria doboru odpowiedniego zestawu są różne. Wielu użytkowników kieruje się przede wszystkim ceną kupowanego sprzętu. Współczesny rynek pozwala na kupno nagłośnienia dobrej jakości ze średniej półki cenowej. Dla niektórych kluczowa będzie jakość obrazu bądź dźwięku, inni zaś kierują się głównie przestrzenią, w której planują umieścić sprzęt.

Kino domowe do mieszkania

Jednym z kryteriów właściwego doboru sprzętu audio jest wielkość pomieszczenia. Ograniczona powierzchnia wcale nie musi oznaczać pożegnania z marzeniami o seansach w najwyższej jakości, wystarczy kino domowe o odpowiednich parametrach. Kluczowy jest nie tylko niewielki rozmiar zestawu - im mniej elementów, tym łatwiej ustawimy je w salonie. Równie ważna jest moc wyjściowa. Ta powinna być niewielka, podobnie jak liczba kanałów (jeżeli mamy małe mieszkanie to maksymalnie 5.1 - czyli pięć kolumn i jeden subwoofer).

Dla mieszkańców bloków godny polecenia z pewnością będzie zestaw Yamaha YHT-1840 (HTR-2071 + NS-PY40) dysponujący 5.1 kanałami oraz maksymalną mocą wyjściową 500W. To parametry które w zupełności wystarczą, aby w niewielkim pomieszczeniu cieszyć się dźwiękiem dobrej jakości i przy okazji nie być uciążliwym dla sąsiadów. Równie ciekawą propozycją jest także zestaw kina domowego Sony BDV-E4100, cieszący się uznaniem nie tylko z uwagi na niską cenę, ale także kompaktowe rozmiary odpowiednie do mieszkania.

Najlepsze kino domowe do dużego salonu

Na dużo większe szaleństwo mogą sobie pozwolić właściciele domów, dysponujący większą przestrzenią... i nie ograniczani bliskością sąsiadów. Dla takich użytkowników dobrą propozycją z pewnością będzie zestaw kina domowego Pioneer VSX-933B, Jamo S 809 HCS. Sprzęt od japońskiego producenta to system 7.2-kanałowy, dodatkowo zasilany przez amplituner sieciowy. Maksymalna moc wyjściowa całego zestawu to aż 840 W. Decydując się na ten zestaw użytkownicy zyskują możliwość korzystania nie tylko z technologii Dolby Atmos, ale także z systemu dźwięku przestrzennego DTS:X.

Propozycją wartą rozważenia jest także zestaw kina domowego Onkyo HT-S5915. Ten może pochwalić się nie tylko dużą mocą (740 W), ale także 7.1-kanałowym systemem. Zestaw oferuje użytkownikom między innymi DTS-HD Audio czyli dekoder zintegrowany z kinem domowym. Ten ma za zadanie dbać, o jak najlepsza jakość dźwięku, przy optymalnej mocy. Przestrzenna jakość dźwięku możliwa jest także dzięki kompatybilności zestawu z systemami Dolby Atmos oraz DTS:X.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy