"Jeż Jerzy" to jedna z najpopularniejszych serii komiksowych w Polsce. Od ponad 10 lat albumy z przygodami kolczastego bohatera autorstwa Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomka Leśniaka (rysunki) cieszą wielką sympatią czytelników i uznaniem krytyków. Autorzy "Jeża Jerzego" byli wielokrotnie nagradzani - otrzymali między innymi Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, który odbywa się w Łodzi i jest największą tego typu imprezą komiksową w Europie środkowo-wschodniej.
Komiksowy Jeż Jerzy w zabawny, przewrotny i czasem absurdalny sposób mierzy się z polską codziennością. Siłą komiksu oprócz humoru od zawsze było piętnowanie głupoty, fanatyzmu, ksenofobii i hipokryzji. Te cechy obecne są też w kinowej wersji przygód Jeża Jerzego.
"Jeż Jerzy" w wersji filmowej jest szaloną i niepoprawną politycznie komedią społeczno-obyczajową. Opowiada historię absolutnej mniejszości w naszym społeczeństwie - mniejszości jednoosobowej, bo nie ma drugiego takiego jeża, który żyje na ludzką modłę.
Zapomnijcie o słodkich jeżykach z jabłuszkiem na grzbiecie. W przekręconej bejsbolówce, śmigający między blokami na deskorolce Jerzy jest kompletnym zaprzeczeniem swojego gatunku. Uwielbia dobre melanże i niezłe maniurki . Nie istnieje dla niego dylemat - kupić kwiaty dla ukochanej czy butelkę piwa - słuszne rozwiązanie jest tylko jedno. Ale życie Jeża Jerzego nie jest usłane różami, wciąż musi walczyć o przetrwanie. Ma na pieńku z osiedlowymi skinheadami i okolicznymi Wietnamczykami, którzy chętnie zrobili by z niego kurczaka w pięciu smakach. Pewnego dnia w skomplikowany żywot Jerzego wkracza tajemniczy Profesor. Dzięki z trudem zdobytemu DNA tworzy on klona Jeża. Nowy bohater ma zastąpić swój pierwowzór i stać się Celebrytą Doskonałym. Jednak w tym kraju jest miejsce tylko dla jednego bohatera. Prawdziwy Jeż Jerzy rusza, aby odzyskać swoje dobre imię.
"Jeż Jerzy", reż. Jakub Tarkowski, Tomasz Leśniak, Wojtek Wawszczyk, scen. Rafał Skarżycki, Polska 2011, dystrybutor: Monolith Films, premiera kinowa 11 marca 2011 roku.
Czytaj więcej
Wiek: około 21 lat.
Miejsce zamieszkania: Obecnie mieszka na Powiślu w zaniedbanej kawalerce.
Dzieciństwo: Przyszedł na świat w Lasku Bielańskim. Brak...
Polska ma długą tradycję w dziedzinie filmów animowanych: istnieje pojęcie "polska szkoła animacji", najczęściej nagradzanymi polskimi filmami są właśnie...
BRUDNY STORYBOARD (październik 2007 - grudzień 2007)
Przez pierwsze 3 miesiące produkcji trzej reżyserzy (Wojtek Wawszczyk, Kuba Tarkowski i Tomek Leśniak)...