Gregory Peck

Gregory Peck
narodowość
USA
4,3
Oceń
Głosy
767

Biografia

Urodził się w La Jolla w Kalifornii. Jego rodzice rozwiedli się gdy miał pięć lat. Jako dziecko mieszkał z babcią. Od najmłodszych lat uwielbiał kino. Każdego tygodnia chodził z babcią do kina. W czasie studiów medycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim postanowił zmienić swoje zainteresowania idąc się na studia aktorskie do Neighborhood Playhouse w Nowym Jorku.

Na początku zadebiutował na Broadwayu grając w 1942 roku, w sztuce Emlyn Williams "Morning star". Rok później po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w filmie "Dni chwały" oraz "Kluczowe królestwa", otrzymując za pierwszoplanową rolę, nominację do Oscara. Na ekranie Peck wybierał przyzwoite role, grając wysokich, wytrzymałych i heroicznych mężczyzn, prezentował cechy osobowości, za które później był znany.

W 1945 roku pojawił się w filmie Hitchocka "Urzeczona", grając osobę z amnezją, który zostaje oskarżony o morderstwo. W 1946 roku otrzymał kolejną nominację do Oscara i do Złotego Globu za rolę w filmie "Roczniak".

W westernach pojawił się w zróżnicowanych rolach. W 1946 roku zagrał w "Pojedynku w słońcu", w nieco lepszym "Droga do Yellow Sky" w 1948 roku i dobrze przyjętego "Jim Ringo" w 1950 roku. W 1947 i 1949 roku otrzymał kolejne nominacje do Oscara za role w filmach "Dżentelmeńska umowa" i "Z jasnego nieba" - opowieści o żołnierzach zmagających się z wysokim stresem w jednostce sił powietrznych, w czasie II wojny światowej.

Mając już na swoim koncie nie małe sukcesy, Peck podjął decyzję, że będzie pracować tylko w filmach, które go zainteresują. I tak, w następnych latach wciela się w "Kapitana Harnblowera" (1951) i kapitana statku opętanego obsesją złapania białego wieloryba w filmie "Moby Dick" (1956). W 1953 roku zagrał z Audrey Hepburn w jej życiowym debiucie "Rzymskie wakacje".

Peck w końcu, po czterech nominacjach do Oscara, wygrał statuetkę za rolę prawnika Atticusa Fincha w filmie "Zabić drozda" w 1962 roku. Od tego momentu wcielał się w ciemniejsze charaktery grając adwokata, który doprowadza do skazania przestępcy seksualnego w "Przylądek strachu" w 1962 roku i "Kapitana Newmana" w 1963 roku, doktora prowadzącego jednostkę medyczną, która zajmuje się opieką psychiatryczną nad żołnierzami w czasie II wojny światowej. Pokazał również potężny występ wcielając się w Kapitana Keitha malloryego w "Działach Nawarony" w 1961 roku. Film stał się jednym z największych kasowych filmów tamtego roku.

Na początku lat 70. wyprodukował dwa filmy "The Trial of the Catonsville Nine" w 1972 roku i dwa lata później "Gołąb".

W 1976 roku powrócił na ekran, wcielając się w nieco sztywnego Roberta Thorna, w kultowym horrorze "Omen", poczym powrócił do niezapomnianych ról, takich jak "Generał MacArthur" w 1977 roku i potwornego hitlerowca dr Josepha Mengele w wielkim hicie kinowym "Chłopcy z Brazylii".

W latach 80. przeniósł się do telewizji grając w mini serialu "W imię honoru" oraz "Purpura i czerń". W 1991 roku pojawił się w remake'u z 1962 roku "Przylądek strachu", Martina Scorsese, wcielając się tym razem w inną rolę. Ostatecznie Peck postanowił rozstać się ze sceną i filmem w 2000 roku.

Gregory Peck otrzymał swoją gwiazdę w alei gwiazd w 1960 roku. Został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności. Był aktywistą w protestach antywojennych, praw robotniczych i praw obywatelskich. W życiu prywatnym był spokojną osobą. Mając jeden rozwód za sobą, ożenił się ponownie w 1955 roku z Veronique Passani. Zmarł 12 czerwca 2003 roku, w wieku 87 lat.

Filmografia

Wiadomości