Chris Pratt

Chris Pratt fot. Getty Images
data urodzenia
21 czerwca 1979
narodowość
USA
4,3
Oceń
Głosy
18

Biografia

Chris Pratt - wiek, wzrost i początki kariery

Wzrost: 188 cm

Chris Pratt, a dokładniej Christopher Michael Pratt, urodził się w Virginii w stanie Minnesota 21 czerwca 1979 roku. Jego matka pracowała wówczas w sklepie, a ojciec jako górnik, a później budowlaniec. Aktor ma korzenie skandynawskie i anglosaskie. Matka była pochodzenia norweskiego, a ojciec miał korzenie angielskie, ale również norweskie, niemieckie, szwajcarskie, francuskie i kanadyjskie. W wieku trzech lat Chris Pratt wraz z rodziną przeniósł się do Lake Stevens, gdzie już w szkole angażował się w zapasy. Szkołę ukończył w 1997 roku, jednak zrezygnował z kontynuacji nauki.

Pracował wówczas jako sprzedawca biletów i striptizer. Choć trudno w to uwierzyć, aktor ma na swoim koncie także epizod związany z bezdomnością. Został odkryty przez reżyserkę Rae Dawn Chong w jednym z barów w Maui, gdy miał 19 lat. Dostał wówczas angaż do roli Devona w krótkometrażowej komedii grozy Cursed Part 3 (2000) z Donną Mills. Wyróżnił się natomiast jako Bright Abbott w serialu The WB Everwood.

Chris Pratt - filmy i seriale

Po serialowej roli wcielił się w postać Brasona w komedii Powrót do klasy (Strangers with Candy, 2005). Razem z nim wystąpili tam Amy Sedaris i Stephen Colberta. Interesujących ról pojawiało się coraz więcej. Obsadzono go jako Lestera Wattsa w komedii romantycznej Deep in the Valley (2009). Kolejnym filmem był sensacyjny dreszczowiec Timura Biekmambietowa Wanted - Ścigani (2008). Prawdziwe kino akcji aktor zafundował swoim fanom w serii Jurassic World. 

Natomiast w filmie Wojna o jutro 2021 wystąpił również jako producent. Na jego koncie nie brakuje także komedii romantycznej. Wstąpił w Ślubnych wojnach u boku Anne Hathaway. Z filmów, w których pojawił się Chris Pratt, warto wskazać także:

  • Moneyball (2011),
  • Wróg numer jeden (2012).

Gdzie jeszcze wystąpił Chris Pratt? Superhero to stylistyka, w której odnajduje się on wyjątkowo dobrze. Jako Star-Lord zagrał w filmach z uniwersum Marvela:

  • Strażnicy Galaktyki (2014) i sequele z lat 2017 i 2022, 
  • Avengers: Wojna bez granic (2018),
  • Avengers: Koniec gry (2019).


Jeśli zastanawiasz się, czy zobaczysz w telewizji Chrisa Pratta, seriale to zupełnie osobny rozdział w jego życiorysie. Zagrał m.in. w Życiu na fali, Ścieżce zagłady, Mamuśce czy Liście śmierci.

Co natomiast wspólnego ma reżyser James Cameron z Chrisem Prattem? Avatar według pomysłu Camerona to film, w którym aktor starał się o rolę Jake’a Sully’ego, jednak bezskutecznie.

Chris Pratt - nagrody i dorobek artystyczny

Prawdziwy rozgłos Chris Pratt zdobył właśnie dzięki rolom telewizyjnym, szczególnie jako Andy Dwyer w sitcomie NBC Parks and Recreation (2009-2015). Właśnie za tę kreację aktor w 2013 był nominowany do nagrody Critics’ Choice Television Award dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu komediowym.

Co ciekawe, w 2015 roku został wytypowany jako jedna ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie -według tygodnika Time. W 2017 otrzymał własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles. Znajduje się ona przy 6834 Hollywood Boulevard. Nominowano go również do MTV Movie Award, Saturna czy Teen Choice Awards.

Życie prywatne i rodzina Chrisa Pratta

Chris Pratt próbował szczęścia w małżeństwie kilka razy - z Anną Faris (w latach 2009-2018) oraz Katherine Schwarzenegger. Z pierwszego związku aktor ma syna Jacka, który urodził się w 2012 roku. Ze związku z Katherine Schwarzenegger (ożenił się z nią w 2019) ma córkę, Laylę Marię (ur. 2020).

Filmografia

Wiadomości