Prochy Angeli

Prochy Angeli
Tytuł oryginału
Angela's Ashes
Reżyser
Gatunek
dramat
Obsada
,
Produkcja
USA, Irlandia (1999)
Premiery
Kino 10 marca 2000, DVD 31 stycznia 2002
Dystrybucja
Kino - UIP, DVD - ITI Home Video
Czas trwania
148 min
Wersje
2D
3,1
Oceń
Głosy
11

O filmie

„Kiedy patrzę wstecz na moje dzieciństwo, zastanawiam się jak w ogóle udało się mnie i moim braciom przetrwać. Było to, naturalnie, nieszczęśliwe dzieciństwo: szczęśliwe dzieciństwo rzadko kiedy wspomina się tak długo. Od zwykłego nieszczęśliwego dzieciństwa, gorsze może być nieszczęśliwe irlandzkie dzieciństwo, najgorsze zaś ze wszystkiego, jest nieszczęśliwe irlandzkie dzieciństwo w katolickiej rodzinie.”
„Gdy moja matka umarła w 1981 roku, zabraliśmy jej prochy do Limerick i rozrzuciliśmy na rodzinnym podwórku. Początkowo, do tego właśnie momentu chciałem opowiedzieć historię mojego życia. Wydawca zaproponował jednak inne rozwiązanie, spinającą klamrę - przyjście na świat w Nowym Jorku, powrót do Irlandii i znowu drogę do Ameryki. Miałem już w głowie gotowy tytuł i nie chciałem go zmieniać. Tak też zostało.”
Frank McCourt

Jest rok 1935. W małym, skromnym pokoju, wynajmowanego mieszkania na Brooklynie, przychodzi na świat piąte dziecko irlandzkich emigrantów – Angeli i Malachy’ego McCourt. Niemowlę jednak wkrótce umiera. Po tym niezwykle dla Angeli wydarzeniu, rodzina decyduje się na opuszczenie Nowego Jorku i powrót do Irlandii. W rodzinnym Limerick, czeka ich chłodne powitanie ze strony katolickiej rodziny Angeli. Jej matka, siostra Aggie i brat Pat, nigdy do końca nie zaakceptowali małżeństwa z protestantem z Belfastu. Rodzina McCourtów w skrajnej biedzie rozpoczyna, kolejny raz, nowe życie ...
Film „Prochy Angeli” został zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki Franka McCourta, nagrodzonej Pulitzerem.

Obsada

Wiadomości

Najlepsze tematy