Reklama

Super żołnierz poszukiwany!

We wtorek, 4 maja, w warszawskim CC Arkadia, po specjalnym pokazie komedii "Człowiek, który gapił się na kozy", specjalni goście dyskutowali o tym, czy możliwe jest, by w armii odbywały się eksperymenty podobne do tych ukazanych w filmie.

Jest to bowiem historia szokującego, sekretnego programu szkolenia wojskowego, opartego na ideach New Age. - Film pokazuje skrzyżowanie kontrkultury z armią - mówił Kamil Sipowicz, jeden z dyskutantów. - Jest i odkrywczy, i nowoczesny, i zabawny, i poważny. Sięga lat 60. i współczesności. Generał Gromosław Czempiński, kolejny z gości, podkreślał, że to film o tym, jak daleko gotowi są posunąć się ludzie, by zdobyć pożądane informacje: - Wojna powoduje, że żołnierz popada w paranoję - mówił. - Zaczyna się zastanawiać, czy nie ma jakiegoś innego sposobu, by osiągnąć cel. Stąd biorą się różnorakie eksperymenty. Poza tym, od zawsze istnieje zapotrzebowanie na super żołnierza. Aby go stworzyć, sięgano po różne środki.

Reklama

Czy również i takie, jak te, które widzimy w filmie? Narkotyki, bodźce podprogowe, tzw. "zdalne postrzeganie"? - Film ma wiele wątków, częściowo prawdziwych, częściowo przesadzonych - tłumaczył generał. - Prawdą jest jednak, że armie znajdują się w sytuacji poszukiwania drogi do sukcesu.

Sipowicz przypomniał, że techniki, które próbowała przejąć ukazana w filmie jednostka wojskowa, stosowane były od tysięcy lat, szczególnie w kulturach Wschodu. - Sam znam ludzi, którzy pod wpływem halucynogenów przemieszczali się w przestrzeni bez ruszania się z miejsca - przekonywał autor książki "Hipisi w PRL-u".

- W tym filmie balansujemy na granicy absurdu - dodawał prowadzący dyskusję Tomasz Raczek. - To prowokacja wymierzona w istotę wojny, nie w New Age czy techniki wykorzystujące zdolności paranormalne. Współczesna wojna bowiem pozbawiona jest pobudek obrony interesów narodowych, ma polityczno-ekonomiczny charakter.

- To dobry film - podsumował dyskusję Raczek - udany artystycznie i zdrowy, jeśli chodzi o jego oddziaływanie na psychikę.

Raczek, Czempiński, Sipowicz o filmie: "Człowiek który gapił się na kozy":

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: eksperymenty | żołnierze | film | poszukiwani
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy