Reklama

Judy Garland: Tragiczne życie legendy Hollywood

Judy Garland była jedną z największych gwiazd kina. Dzięki roli Dorotki w "Czarnoksiężniku z Oz" pokochał ją cały świat, a zaśpiewana przez nią piosenka "Over the Rainbow" stała się przebojem wszech czasów. Niestety, dość szybko okazało się, że sława ma także ciemne oblicze. Aktorka zmarła w wieku 47 lat, w wyniku przypadkowego przedawkowania leków nasennych.

Judy Garland była jedną z największych gwiazd kina. Dzięki roli Dorotki w "Czarnoksiężniku z Oz" pokochał ją cały świat, a zaśpiewana przez nią piosenka "Over the Rainbow" stała się przebojem wszech czasów. Niestety, dość szybko okazało się, że sława ma także ciemne oblicze. Aktorka zmarła w wieku 47 lat, w wyniku przypadkowego przedawkowania leków nasennych.
Judy Garland w 1941 roku /John Springer Collection/Corbis /Getty Images

"Miłość do życia niosła ją przez to wszystko. Przeciętność ją nudziła. Kiedy była szczęśliwa, nie była po prostu szczęśliwa, była ekstatyczna. A kiedy była smutna, była smutniejsza niż ktokolwiek" - powiedziała po śmierci gwiazdy jej córka, słynna aktorka Liza Minnelli. 6 czerwca 2022 roku mija 100 lat od dnia narodzin Judy Garland.

Judy Garland: Gwiazda od dziecka

Judy Garland urodziła się 10 czerwca 1922 roku. Miała dwie siostry. Jej rodzice, artyści wodewilowi, prowadzili kinoteatr w Grand Rapids w Minnesocie. Potem wszyscy przenieśli się do Kalifornii, gdzie dziewczynki zaczęły karierę.

Reklama

Od 1928 roku siostry występowały w wodewilach jako "The Gumm Sisters", a później jako "The Garland Sisters". Zespół rozpadł się w 1935 roku. W tym samym czasie Judy Garland podpisała kontrakt z wytwórnią Metro-Goldwyn-Mayer. Tam poznała inną młodą gwiazdę, Mickey'a Rooney'a.

Już na początku kariery okazało się, że Judy Garland jest zbyt dojrzała, aby grać dzieci, nie pasowała również do ról młodych kobiet. Dziewczynka przeszła więc na restrykcyjną dietę. Pomóc miały jej też zmniejszające apetyt pigułki z amfetaminą oraz papierosy.

W 1938 roku 16-letnia Judy Garland otrzymała rolę Dorotki w "Czarnoksiężniku z Oz". Ponieważ była starsza od granej przez siebie postaci, produkcja musiała ukryć jej krągłości. Aktorka nosiła specjalny gorset, a jej piersi ściśnięto taśmą. Sam film okazał się ogromnym sukcesem, uczynił z Garland światową gwiazdę, a zaśpiewana przez nią piosenka "Over the Rainbow" stała się przebojem wszech czasów.

Problemy psychiczne, alkohol i próby samobójcze

Judy Garland szybko odkryła, że sława ma swoje mroczne oblicze. Aktorom podawano na planie amfetaminę, a wieczorem leki nasenne. Garland szybko uzależniła się od podawanych jej narkotyków i zażywała je do końca swoich dni. Kiedy zaszła w ciążę, wytwórnia przekonała ją do aborcji.

W kolejnych latach nasilały się problemy psychiczne Garland. Nie mogła sobie poradzić z uzależnieniem. W 1947 roku aktorka podjęła nieudaną próbę samobójczą. Lekarze zapisali jej kolejne leki. Z powodu swojego stanu Garland przestała pojawiać się na planie filmowym. W 1950 roku wytwórnia MGM rozwiązała z nią kontrakt.

Judy Garland dwukrotnie nominowana była do Oscara. Po raz pierwszy w 1955 roku za najlepszą pierwszoplanową rolę w "Narodzinach gwiazdy" George'a Cukora. Po raz drugi w 1962 roku za kreację drugoplanową w "Wyroku w Norymberdze" Stanley'a Kramera. Złotej statuetki nie udało jej się jednak zdobyć.

Judy Garland prywatnie

Judy Garland pięciokrotnie wychodziła za mąż, z czego cztery pierwsze małżeństwa skończyły się rozwodami. Jej mężami byli: David Rose, Vincente Minnelli, Sidney Luft, Mark Herron i Mickey Deans. Ze znanym reżyserem Vincente Minnellim aktorka pracowała przy filmie "Spotkajmy się w St. Louis". Para miała jedno dziecko - w 1946 roku na świat przyszła ich córka Liza Minnelli, późniejsza gwiazda kina.

W 1959 roku zdiagnozowano u Judy Garland ostre zapalenie wątroby. Aktorka wciąż nadużywała alkoholu i leków. W 1969 roku jej stan zdrowia znacznie się pogorszył. 22 czerwca tego właśnie roku znaleziono ją martwą w łazience wynajmowanego domu w Londynie. Po sekcji zwłok stwierdzono, że śmierć gwiazdy miała charakter przypadkowy, a powodem było przedawkowanie leków nasennych. Miała wówczas 47 lat.

W 1999 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił ją na ósmym miejscu na liście największych aktorek wszech czasów.

Reene Zellweger jako Judy Garland

W 2019 roku obyła się premiera biograficznego filmu "Judy", w którym tytułową rolę zagrała hollywoodzka gwiazda Renee Zellweger. Ta kreacja przyniosła jej Oscara!

Judy Garland była cudownym dzieckiem Hollywood. Wraz z wielkim sukcesem przyszła jednak samotność, nieszczęśliwe miłości, burzliwe małżeństwa, a z czasem coraz mniejsze zainteresowanie publiczności, gorsze kontrakty, chałtury. W tym właśnie momencie życia poznajemy Judy Garland w filmie Ruperta Goolda.

Zmęczona życiem artystka prawie pogodziła się z faktem, że najlepsze już za nią i wtedy pojawia się niezwykła propozycja. Okazało się, że w Londynie Judy Garland wciąż jest wielką gwiazdą i publiczność chcę ją oglądać.

Produkcja otrzymała jednego Oscara, 23 inne nagrody oraz 65 nominacji do różnych filmowych wyróżnień na całym świecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Judy Garland
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy