Reklama

"Bóg i Wojownicy Lunaparków": Dokument Bartłomieja Żmudy od piątku w kinach

O relacjach ojca z synem, Andrzeja Rodana z Pawłem Rodanem-Jóźwiakiem i konfrontacji dwóch różnych postaw życiowych opowiada Bartłomiej Żmuda w dokumencie "Bóg i Wojownicy Lunaparków". Film, doceniony nagrodą specjalną Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w piątek trafi na ekrany polskich kin.

O relacjach ojca z synem, Andrzeja Rodana z Pawłem Rodanem-Jóźwiakiem i konfrontacji dwóch różnych postaw życiowych opowiada Bartłomiej Żmuda w dokumencie "Bóg i Wojownicy Lunaparków". Film, doceniony nagrodą specjalną Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w piątek trafi na ekrany polskich kin.
Kadr z filmu "Bóg i Wojownicy Lunaparków" /materiały prasowe

"Bóg i Wojownicy Lunaparków": Czy międzypokoleniowe zrozumienie jest możliwe?

"A gdyby tak spędzić ze swoim ojcem parę dni w samochodzie, chcąc go przekonać do swojego światopoglądu? Chciałoby się stwierdzić 'nie pomyślał nikt, nigdy', ale nie byłaby to prawda. Paweł Rodan-Jóźwiak, syn kontrowersyjnego pisarza i muzyka Andrzeja Rodana, postanowił spróbować dokonać niemożliwego - nawrócić pierwszego ateistę PRL. Czy międzypokoleniowe zrozumienie jest jednak możliwe? Co ważne, 'Bóg i Wojownicy Lunaparków'; to nie religijna agitacja, lecz przezabawna dokumentalna komedia drogi o konfrontacji przeciwstawnych postaw życiowych - prawdziwe duchowe Las Vegas Parano" - czytamy w opisie dystrybutora filmu Mayfly.

Reklama

Film jest pełnometrażowym debiutem Bartłomieja Żmudy, prezentowanym m.in. na festiwalach w koreańskim Jeonju, greckich Salonikach i w niemieckim Neisse. W 2022 roku film zapewnił mu nagrodę specjalną w Konkursie Ogólnopolskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Uhonorowano go również nagrodą dziennikarzy podczas ubiegłorocznego Koszalińskiego Festiwalu Debiutów "Młodzi i Film" w Koszalinie. 

"Za odważną wiwisekcję relacji rodzinnych, wpisanych w konwencję polskiej duchowości. Za humorystyczne postscriptum do poszukiwań własnej drogi w świecie ograniczeń narzuconych przez bliskich sobie ludzi, a jednak stojących po dwóch stronach barykady" - podkreślono w uzasadnieniu.

"'Bóg i Wojownicy Lunaparków' trafia do mnie jako opowieść o trudnej i możliwe, że zawsze pękniętej relacji ojca z synem. Relacji głębokiej, mimo szorstkości czułej, wyboistej i naznaczonej radykalizmem obu mężczyzn. Paweł i Andrzej są bowiem tacy sami. Idą w swojej percepcji świata do ściany i żarliwie bronią swoich racji. Bronią ich emocjonalnie i radykalnie. No, ale już kręcąc kamerą VHS swoje filmy drogi w 1991 roku obiecali sequel. Mam wrażenie, że ten film ostatecznym sequelem nie jest. Może happy end będzie miał miejsce już poza kamerami?" - napisał w swej recenzji dla Interii Łukasz Adamski.

Bartłomieja Żmuda: Twórca krótkich metraży i dokumentów pracuje nad fabułą

Żmuda jest również twórcą filmów krótkometrażowych. Najszerszym echem odbił się "Barbakan". Historia mężczyzny wracającego do kraju z zarobkowego pobytu w Niemczech przyniosła mu m.in. nagrodę publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Curta Cinema w Rio de Janeiro, nagrodę dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Teheranie i nagrodę główną podczas Short Film Festivalu w Toruniu.

Obecnie reżyser pracuje nad fabułą "Więcej". Zgodnie z pojawiającymi się w mediach wzmiankami będzie to opowieść o lekko upośledzonej kobiecie, która samotnie wychowuje czworo dzieci. Gdy przestaje dawać sobie radę z rodzicielskimi obowiązkami i sąd odbiera jej dwoje najmłodszych dzieci, kobieta podejmuje walkę o ich odzyskanie. W roli głównej zobaczymy Kingę Preis.

Dokument "Bóg i Wojownicy Lunaparków" trafi 27 października na ekrany polskich kin. Scenariusz napisał Bartłomiej Żmuda. Za zdjęcia odpowiada Michał Opala, a za muzykę Mikołaj Majkusiak.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bóg i wojownicy lunaparków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy