Reklama

"Kamerdyner": Będą Oscary?

26 grudnia na ekrany polskich kin trafi "Kamerdyner" - oparta na faktach historia Cecila Gainesa, człowieka, który pracował dla ośmiu kolejnych prezydentów USA. W tytułowej roli zobaczymy znakomitego Foresta Whitakera, znanego z tak głośnych filmów, jak "Ostatni król Szkocji", "Ghost Dog: Droga samuraja" i "Bird".

Uchodzący za jednego z najpoważniejszych kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej obraz podbił serca widzów w USA, a teraz bije rekordy frekwencji w kolejnych krajach europejskich.

Reklama

Dwukrotnie nominowany do Oscara reżyser i producent Lee Daniels ("Hej, Skarbie", "Czekając na wyrok") przedstawia opartą na prawdziwych wydarzeniach historię Cecila Gainesa (laureat Oscara i Złotego Globu - Forest Whitaker), który w latach 1957-1986 był kamerdynerem ośmiu kolejnych prezydentów Ameryki.

Film, porównywany przez zagranicznych krytyków do przeboju "Jak zostać królem", już teraz uchodzi z jednego faworytów Nagród Akademii, zaś grająca żonę tytułowego bohatera Oprah Winfrey typowana jest jako jedna z najmocniejszych kandydatek do Oscara.

Danielsowi udało się zgromadzić prawdziwie imponującą obsadę, w której, poza Whitakerem, znalazło się czterech innych zdobywców Oscara: Robin Williams, Jane Fonda, Vanessa Redgrave i Cuba Gooding Jr. oraz gwiazdy show-biznesu, w tym Lenny Kravitz, Mariah Carey i Oprah Winfrey.

Eugene Allen pracował w Białym Domu przez trzydzieści cztery lata - począwszy od 1952 roku, kiedy to prezydentem był Harry Truman. Film zrealizowano na podstawie artykułu Wila Haygooda, który jako producent nadzorował prace na planie.

W 1926 roku młody Cecil opuszcza skonfliktowane na tle rasowym południe USA, szukając szansy na lepsze życie. Wkrótce otrzyma niezwykły dar od losu. Zostanie kamerdynerem w Białym Domu, stając się naocznym świadkiem wydarzeń, które na zawsze zmienią oblicze współczesnego świata.

Gdy kolejni prezydenci USA zmagają się ze skutkami zabójstwa Johna F. Kennedy'ego, Martina Luthera Kinga i kontrowersjami narosłymi wokół wojny w Wietnamie i afery Watergate, Cecil - wspierany przez kochającą żonę Glorię (Oprah Winfrey) - musi podjąć trudną walkę o dobro i szczęście rodziny, któremu na drodze stanie jego własne, bezgraniczne oddanie pracy.

Przypomnijmy, że Forest Whitaker jest laureatem Oscara za pierwszoplanową kreację w filmie "Ostatni król Szkocji", w którym wcielił się w samozwańczego prezydenta Ugandy, Idi Amina.


Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Dowiedz się więcej na temat: Kamerdyner | prezydenci USA

Reklama

Wasze komentarze (0)

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje