Reklama

"W lepszym świecie": PRASA O FILMIE

(…) Twórcy filmy przyglądają się badawczo ludzkiej skłonności do brutalnej agresji - i temu kiedy, jeśli w ogóle, należy zająć stanowisko i odpłacić pięknym za nadobne. Czy zemsta jest odpowiedzią? Kiedy tylko zaognia sytuację? Jak mamy wychowywać dzieci w świecie, który oszalał? Bier szczegółowo bada czwórkę głównych bohaterów, ich reakcje, doskonale dostosowane do tego, kim są i co wiedzą na swoim etapie życia. Dodatkowo daje nam dodatkowe czytanie bezmyślnego świata dorosłych: tyrana, który rozkoszuje się swoim poczuciem wyższości, zdawkowo uprzejmej i uśmiechającej się dyrekcji szkoły, która nie ma pojęcia, jak dać sobie radę z nastolatkami, u których buzują hormony. Dzieci może i są słabe i bezradne, ale - co smutne - bardziej bezradni okazują się być dorośli.

Reklama

(…) To nie jest film w żaden sposób łatwy, nie daje łatwych odpowiedzi. Wizualnie perfekcyjny, z błękitnym, nieosiągalnym afrykańskim niebem, które jest poza zasięgiem… i piekłem po którym chodzimy. Tylko my możemy przybliżyć to niebo kawałek po kawałku, zachęcając do myślenia, działając z siłą przemyślanego spokoju, naprawdę ucząc nasze dzieci altruizmu i miłości. "W lepszym świecie" lepszy świat zależy od nas samych.

Kimberly Gadette, INDIE Movies ONLINE

"Przekonanie, że możemy zamknąć drzwi, czuć się bezpiecznie i czuć się lepsi, uważam za nie tylko aroganckie, ale i naprawdę przerażające." Susanne Bier o zagrożeniu płynącym z izolowania się od świata Islamu.

Larry Rohter, New York Times, 22 lutego 2011

Czy bardziej ludzkie jest nadstawić policzek, czy oddać cios? Film sprawi, że będziecie nad tym dyskutować długo po wyjściu z kina.

Robert W. Butler, Kansas City Star

Ambitny etycznie, przemyślany moralnie - i bardzo poruszający - dramat o zmorze bezprawia.

Lisa Kennedy, Denver Post

Film nie daje odpowiedzi, a już na pewno nie łatwych.

Lawrence Toppman, Charlotte Observer

Mówiąc prosto, gdyby było więcej takich filmów jak "Lepszy świat", świat byłby lepszy.

Tom Long, Detroit News

Najbardziej zasłużony Oscar, film, który może wywołać dyskusję, gdziekolwiek zostanie pokazany, gdziekolwiek tylko są poniżani ludzie.

Roger Moore, Orlando Sentinel

Jak pokojowo nastawionym ludziom udaje się przetrwać w złym i wrogim świecie? Jak dzieci dorastają w alienacji, izolacji, znęcania się, i pełne żalu? Duński film "W lepszym świecie", odpowiadający na te pytania, zdobył Oskara jako najlepszy film zagraniczny.

Tony Macklin, tonymacklin.net

W jej filmie nie ma odpowiedzi, nie ma bezwzględnego zła ani absolutnego dobra. Żadna z postaci nie jest oskarżana o swoje błędy i poglądy, ale też nikomu nic nie uchodzi na sucho.

Marjorie Baumgarten, Austin Chronicle

Obraz tego, jaką siłę ma przebaczenie i sposób, w jaki pokazano, jak dwa oddalające się od siebie światy - i życiorysy - mogą z powrotem stać się całością, jest w poruszający sposób szczery.

Duane Dudek, Milwaukee Journal Sentinel

Zadaje interesujące pytania, jak ojcowie mogą najlepiej wychować synów, jakie oczekiwania nakłada na ludzi społeczeństwo i jak ludzie walczą z gwałtownymi instynktami, które mogą drzemać głęboko, niezauważone, a potem w zatrważający sposób wybuchnąć.

Rene Rodriguez, Miami Herald

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: W lepszym świecie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy