Reklama

"Podwójny blef": POSTACIE

Obsada filmu jest odważna i bardzo międzynarodowa. Poczynając od Nicka Nolte, znanego z niepohamowanego temperamentu, którego Katherine Hepburn nazwała kiedyś "Niewychowanym, niepiśmiennym bucem, który zaliczył wszystkie rynsztoki w mieście", a chwilę później porównała do Spencera Tracy.

Woolley opisał go, jako: "Znużonego światem faceta, który wszystko już widział i wszystko już robił, który ma równocześnie niezwykłą charyzmę niezbędną do oddania postaci Boba."

Nolte ani chwili nie wahał się nad przyjęciem roli nieuleczalnego buntownika, przegranego mitomana z pierwiastkiem romantycznym, marzącego o wielkim skoku, który odmieniłby jego zrujnowane życie.

Reklama

Jordan: " Nick przypomina Boba o wiele bardziej, niż sobie wyobrażałem. Dialogi z filmu w jego wykonaniu mają niesamowitą siłę, szybkość i inteligencję"

Woolley: "Nick jest wymarzony do tej roli. Żył pełnią życia, co widać na jego twarzy i słychać w jego głosie. Jest jednakowo przekonujący zarówno, gdy gra przegranego ćpuna dającego sobie w żyłę w jakimś obskurnym miejscu, jak i gdy zamienia się w dobrze wychowanego bywalca luksusowych kasyn. Poza tym posiada serdeczność, którą zjednuje sobie ludzi i zyskuje ich lojalność."

Nick Nolte: "Nie musiałem się niczego uczyć ani dowiadywać na temat mojego bohatera. Bo żyłem tak, jak on. Może za wyjątkiem heroiny. W rzeczywistości aktor nie ma wyboru, może grać tylko siebie. Postać można tylko formować i kształtować. Jest w niej trochę Boba i trochę mnie - obaj się starzejemy i mamy drobne problemy z funkcjonowaniem. Bob wyczuwa, że zbliża się do końca i że niewiele już mu pozostało do przeżycia."

Tcheky Karyo wcielił się w postać Rogera. Na początku filmu Bob ratuje mu życie. Roger jest jego przyjacielem, policjantem, który martwi się o jego przyszłość.

Karyo opisuje Rogera jako "gliniarza zmęczonego swoją robotą. Gdyby mógł, najchętniej by wszystko rzucił i zaczął hodować kwiaty. Od lat ma do czynienia z występkami Boba, ale podziwia go i próbuje powstrzymać od popełnienia kolejnego błędu, ostrzegając, że kolejne skazanie wpędzi go w recydywę i dożywocie. Roger jest zwykłym człowiekiem, żadnym bohaterem. Nie lubi przemocy i woli wyjść na słabeusza, niż doprowadzić do konfrontacji."

Said Taghmaoui gra Paula, któremu Bob powierzył opiekę nad Anne.

Said tak go przedstawia: "Paulo jest młodym mężczyzną, który podziwia Boba, niczym bohatera. W jego oczach Bob jest szczodrym i wielkodusznym człowiekiem zmagającym się ze swoimi słabościami. Bob był przyjacielem jego ojca, który teraz siedzi w więzieniu. Bob przejął więc opiekę nad Paulem, a ten pomaga mu w organizacji napadu i opiekuje się Anne.

Nutsa Kukhianidze gra Anne, piękną i tajemniczą dziewczynę z Europy Wschodniej, "złapaną w pułapkę" przez właściciela nocnego klubu, który zmusza ją do prostytucji. Bob postanawia ją uratować.

Nutsa: "Około północy nadmorski bulwar w Nicei zapełnia się setkami młodych dziewczyn, takich jak Anne, głównie z Europy Wschodniej, które ściągają tu skuszone pracą kelnerki lub sprzedawczyni. Kiedy przyjeżdżają, odbiera się im paszporty i zmusza do prostytucji."

Nolte: "Nutsa jest wspaniała. Łączy zmysł cwaniactwa z młodzieńcza niewinnością. Kiedy Bob spotyka Anne, przestaje się staczać w dół. W filmie często patrzymy na Boba i jego świat oczami Anne, dla której wszystko jest nowe. Swoją obecnością przywraca Bobowi chęć do życia. Są jak Piękna i Bestia."

Rola Nutsy wywarła ogromne wrażenie na obserwatorach festiwalu w Cannes. Screen International napisał: "Jej nazwisko z pewnością zostanie zapamiętane i na pewno w przyszłości wpisze się w festiwalową historię, stając się tak samo rozpoznawalne, jak nazwiska Nanni Moretti, Davida Lyncha, Joela Coena czy tegorocznej królowej Festiwalu, Isabelle Huppert".

Gerard Darmon to Raoul, stary kumpel Boba. Wiele razy pracowali razem. Kiedy Bob traci ostatnie pieniądze na wyścigach, Raoul namawia go do skoku na kasyno.

Emir Kusturica gra Vladimira, kumpla Raoula, eksperta od komputerów, gitarzystę, w pewnym stopniu ekscentrycznego geniusza. To on instalował system alarmowy w skarbcu kasyna. Jego rodzina błaga go, by wyciągnął ich z Władywostoku, więc potrzebuje sporych pieniędzy. Dlatego decyduje się na udział w napadzie.

W roli epizodycznej pojawia się Ralph Fiennes, który wciela się w postać angielskiego pasera dzieł sztuki Tony’ego Angela, u którego Bob zastawia swojego Picassa, by zyskać forsę na sfinansowanie skoku.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Podwójny blef
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy