Sześćdziesiąt jeden lat temu armie Stanów Zjednoczonych i Japonii starły się ze sobą na wyspie Iwo Jima. Dziesiątki lat później z ziemi tej niegościnnej wyspy wykopano kilkaset listów, dzięki którym można odtworzyć sylwetki żołnierzy, którzy stoczyli tę walkę, oraz wybitnego generała, który stał na ich czele.
Żołnierze japońscy zostają wysłani na Iwo Jimę, wiedząc, że wedle wszelkiego prawdopodobieństwa powrót nie jest im pisany. Wśród nich są Saigo (Kazunari Ninomiya), piekarz marzący tylko o tym, by dożyć dnia, w którym zobaczy buzię swej nowo narodzonej córeczki, baron Nishi (Tsuyoshi Ihara), olimpijski mistrz jeździectwa znany na całym świecie ze swych umiejętności i honorowego podejścia, Shimizu (Ryo Kase), młody były żandarm wojskowy, którego idealizm jeszcze nie został poddany próbie wojny, a także porucznik Ito (Shidou Nakamura), żołnierz o surowym charakterze, który prędzej popełniłby samobójstwo, niż się poddał.
Obroną wyspy dowodzi generał-porucznik Tadamichi Kuribayashi (Ken Watanabe), który podczas podróży po Ameryce zrozumiał beznadziejność wojny, ale także zdobył strategiczną wiedzę o tym, jak poradzić sobie z liczną flotą wojenną nadpływającą z całego Pacyfiku.
Generał Kuribayashi, mając do dyspozycji niewiele więcej oprócz niezłomnej woli i wulkanicznych skał wyspy, swoją bezprecedensową strategią przemienił bitwę, która miała zakończyć się szybką i krwawą klęską, w niemal 40 dni bohaterskich i kombinacyjnych walk.
Na Iwo Jimie zginęło prawie 7000 Amerykanów i ponad 20 000 Japończyków. Czarny piasek na Iwo Jimie jest splamiony ich krwią, ale ich poświęcenie, wysiłki, odwaga i współczucie nadal żyją w listach, które słali do swoich domów.
Zdobywca nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Clint Eastwood (Za wszelką cenę, Bez przebaczenia) ukazuje nieznaną historię żołnierzy japońskich i ich generała, którzy 61 lat temu bronili się na Iwo Jimie przed inwazją oddziałów amerykańskich.
Clint Eastwood, podejmując się opowiedzenia o wydarzeniu, które nadal głośno rozbrzmiewa w kulturach obu państw, nie mógł pozbyć się wrażenia, że nie wystarczy nakręcić tylko jednego filmu - Sztandaru chwały - ponieważ jest to tylko połowa opowieści. W tym wyjątkowym, podwójnym projekcie filmowym, w którym filmy nakręcono jeden po drugim, aby mogły również w ten sposób wejść na ekrany kin, Eastwood stara się ukazać bitwę o Iwo Jimę, a na jej przykładzie także wojnę na Pacyfiku, jako starcie nie tylko dwóch armii, ale i kultur.
Mimo że oba filmy mają odrębne fabuły ujęte z różnych perspektyw i zagrane w różnych językach, Listy z Iwo Jimy i Sztandar chwały są hołdem Eastwooda dla tych, którzy stracili życie po obu stronach konfliktu. Reżyser dąży do ukazania obu stron tej samej historii, a jeśli mu się powiedzie, uda mu się stworzyć nowy sposób postrzegania tego niezwykle poruszającego momentu w naszych wspólnych dziejach.
"Ci ludzie oddali życie, broniąc swego kraju w walce, która zdaniem ich przełożonych miała opóźnić inwazję na właściwą Japonię" - mówi Eastwood, który...
W czerwcu 1944 r. w czasie nieuchronnego zaostrzenia działań wojennych nowy dowódca pojawia się na Iwo Jimie - generał-porucznik cesarskiej armii Tadamichi...
Eastwoodowi, który nigdy wcześniej nie kręcił obrazu wojennego na taką skalę, a tym bardziej nie dwóch, realizacja Listów z Iwo Jimy dała możliwość oddania...
KEN WATANABE (generał Tadamichi Kuribayashi) zyskał światowy rozgłos i nominację dla najlepszego aktora drugoplanowego w 2004 r. za pamiętną rolę Katsumoto,...