Reklama

Jerzy Bończak: Czujemy się jak w stanie wojennym. Wtedy też nie pracowaliśmy

Jerzy Bończak

Nieprzypadkowo rozmawiamy dzisiaj, bo jutro jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Orędzie na ten dzień napisała tym razem brytyjska aktorka, Helen Mirren. A napisała tak: "Nigdy nie zostanie zduszona ta silna potrzeba tworzenia u ludzi sceny. Co więcej, niedługo, bardzo niedługo zakwitnie to wszystko od nowa, bo piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na ziemi". No bardzo optymistyczne słowa. Pan też jest takim optymistą?

Reklama

- Tak, jestem takim optymistą. Bardzo się cieszę, że pani Helen to powiedziała i życzyłbym sobie, żeby jej słowa zamieniły się w kwiaty.

Spektakle bez publiczności to rzeczywiście jest teatr odarty z interakcji. Ale to jest jedna strona, czy spojrzenie z jednej strony. Bo z drugiej strony, choć nie ma kontaktu z widzem, to nie ma też ryzyka, że powieje chłodem ze strony widowni. A to się przecież zdarza.

- Tak się może zdarzyć, oczywiście. Wie pan, nawet granie takich spektakli komediowo-farsowych z 1/4 publiczności niesie te same skutki. To znaczy, publiczność nie napędza siebie wzajemnie, nie napędza aktorów i w momencie, kiedy miałaby być reakcja, a jest z widowni cisza, to nie jest dla nas przyjemny efekt. Jest to deprymujące.

A długo pan nosi w sobie porażkę? To poczucie, że nie udało się pozyskać tej publiczności, stracił pan jeden wieczór swoim życiu?

- Nie, przyznam się panu i państwu, że w tym roku obchodzę pięćdziesięciolecie pracy. Skończyłem szkołę teatralną w 1971 roku.

Pan, jak zawsze żartuje. 50 lat? Jasne...

- No właśnie, tak sobie żartuję, ale w tym czasie spotykały mnie tak różne rzeczy, i przyjemne i nieprzyjemne, że w zasadzie mogłem się przyzwyczaić. I jestem przyzwyczajony do tego, że jeśli nie mam takiej reakcji, jakiej bym oczekiwał, to też się specjalnie tym nie smucę. Wiem, że jutro będzie lepiej.

Dowiedz się więcej na temat: Jerzy Bończak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje