Reklama

Gaspar Noé: Taniec śmierci

Gaspar Noé na planie filmu "Climax" /materiały dystrybutora

Kino to sztuka reprodukcji. Nie duszą cię te wzorce kultury?

Reklama

- Nie. Po prostu tak to działa. W kinie powstało już wszystko, więc za każdym razem masz do czynienia z pewnym powtórzeniem. Niektórzy sięgają do tego nieświadomie, inni wykorzystują z pełną premedytacją. Zdecydowanie należę do tej drugiej grupy. Podbieram idee, naśladuję ruch kamery, wykorzystuję podobną muzykę. Nie znaczy to jednak, że jako obsesyjny fan "Taksówkarza" zadzwoniłbym do Roberta De Niro z propozycją angażu. Kocham pracować z nieznanymi twarzami. Dzięki nim zyskuję na wiarygodności.

"Climax" to dla wielu nie tylko opowieść o immersyjnej podróży do piekła czy twoich kinofilskich korzeniach, ale także o hedonizmie młodych Francuzów. Chyba nie bez powodu bohaterowie tańczą na tle barw narodowych.

- Flaga Francji pojawiła się ze względów wizualnych, kolorystycznych, nie ideologicznych. I tyle. Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał odczytać mój film na poziomie alegorii, to opuszczony budynek wyda mu się świątynią, społeczność tancerzy rodziną, a może nawet szeroko pojętą cywilizacją. Wiele osób widzi w tej fladze pewną reprezentację, ale mnie nie interesuje tworzenie manifestów politycznych. Uwielbiam Francję, tam mieszkam na co dzień, naturalnie czuję się przywiązany do tego miejsca. Możesz mieć pewność, że gdyby nagle wybuchła wojna, to stanę po stronie Europy Zachodniej.

Rozmawiał: Mateusz Demski

Gaspar Noé - urodził się w 1963 roku w Argentynie. Od dzieciństwa mieszka w Paryżu. Studiował w École nationale supérieure Louis-Lumière. Już tam zabłysnął etiudami. Dzięki "Carne" zdobył rozgłos. Jego kontynuacją stał się pełnometrażowy film "Sam przeciw wszystkim". Twórczość reżysera cechuje skrajny naturalizm. Noé został kilkakrotnie nagrodzony w Cannes, jego prace doceniono też na innych prestiżowych festiwalach.


INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Gaspar Noé | Climax

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje