Reklama

Reklama

Życiński o "Proboszczu Majdanka"

Budowanie jedności i niszczenie murów między ludźmi to - zdaniem abp Józefa Życińskiego - przesłanie, jakie płynie z filmu dokumentalnego "Proboszcz Majdanka" o greckokatolickim kapłanie Emilianie Kowczu. Film o zgładzonym w obozie koncentracyjnym na Majdanku księdzu zaprezentowano po raz pierwszy w środę, 28 grudnia, w Lublinie.

Film w reżyserii Grzegorza Linkowskiego poświęcony jest działalności księdza w jego parafii w Przemyślanach, niedaleko Lwowa, zamieszkałych przez Żydów, Polaków, Ukraińców oraz posłudze duszpasterskiej wśród więźniów obozu na Majdanku.

"Takie projekcje jak ta mają niszczyć mury, budować jedność, uświadamiać nam, że Chrystus przyszedł do nas wszystkich" - powiedział po premierze filmu abp Józef Życiński.

Metropolita lubelski podkreślił, że świadectwo księdza Kowcza, który troszczył się o wszystkich ludzi niezależnie od wyznawanej przez nich wiary, jest bardzo potrzebne dzisiaj dla wyciszania agresji oraz budowania duchowej siły.

Reklama

"Ci, którzy okazują duchową siłę, jak ksiądz Kowcz, nie mają potrzeby demonstrowanie agresji czy nienawiści, bo ich językiem jest miłość" - powiedział.

Ks. Emilian Kowcz żył w latach 1884-1944. Od 1922 r. był proboszczem parafii w Przemyślanach, galicyjskim miasteczku liczącym około 5 tys. mieszkańców. Po wybuchu wojny piętnował nieludzkie postępowanie komunistów i nazistów, ale też gromił swoich parafian, kiedy grabili domy Polaków wywiezionych na Sybir.

Uratował żydowskich mieszkańców Przemyślan, których gestapowcy chcieli spalić żywcem w synagodze. Gdy Żydzi modlili się w świątyni, Niemcy zablokowali drzwi i podpalili budynek. Wtedy przybiegł ks. Kowcz, otworzył płonącą synagogę i wyprowadził Żydów.

Za pomoc Żydom został wywieziony do obozu na Majdanku. W listach do swoich bliskich prosił, aby nie starali się o jego uwolnienie, bo miejsce kapłana jest pośród cierpiących.

Zmarł prawdopodobnie 25 marca 1944 r. W 2001 r. podczas wizyty we Lwowie papież Jan Paweł II ogłosił ks. Kowcza błogosławionym.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: film | Życiński

Reklama

Reklama

Reklama