Reklama

Zmarł autor "Casablanki"

30 grudnia, w wieku 91 lat, zmarł Julius J. Epstein - autor scenariusza legendarnego filmu Michaela Curtiza z 1942 roku "Casablanka", z niezapomnianymi rolami Humphrey'a Bogarta i Ingrid Bergman. Julius J. Epstein wraz ze swym bratem bliźniakiem - Philipem wspólnie napisali wiele scenariuszy, byli też autorami sztuk teatralnych. Adaptacja dla potrzeb filmu jednej z nich - nigdy nie wystawionej na scenie - "Everybody Comes to Rick's" zaowocowała powstaniem jednego z najsłynniejszych filmów świata - "Casablanki". Za scenariusz do tego filmu bracia w 1943 zostali uhonorowani Oscarem.

Julius J. Epstein był nominowany do Oscara już wcześniej - w 1938 roku jako współscenarzysta filmu "Four Daughters" Michaela Curtiza. Ponownie nominacje otrzymał w 1972 roku za scenariusz dramatu "Pete 'n' Tillie" Martina Ritta oraz w 1983 roku za adaptację powieści "Reuben, Reuben" wyreżyserowaną przez Roberta Ellisa Millera.

W 1998 roku Julius J. Epstein otrzymał nagrodę za całokształt twórczości przyznaną przez Los Angeles Film Critics Association.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmarła | scenariusz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy