Reklama

Żebrowski jako "Doktor Haust"

Po sukcesie filmu "Pręgi" dramaturg i scenarzysta Wojciech Kuczok, reżyser Magdalena Piekorz i aktor Michał Żebrowski po raz pierwszy współpracują ze sobą w teatrze. W sobotę, 8 stycznia, w warszawskim Teatrze Studio odbędzie się premiera monodramu Kuczoka "Doktor Haust" - w reżyserii Piekorz, z Żebrowskim w roli tytułowej.

Film "Pręgi", nagrodzony Złotymi Lwami na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, to kandydat polskiej kinematografii do Oscara.

Reklama

Bohaterem "Doktora Hausta" jest psychoanalityk prowadzący terapię dla opuszczonych. Akcja sztuki rozgrywa się w jego gabinecie. Praca i picie alkoholu to dwa główne zajęcia bohatera starającego się zagłuszyć samotność, w którą popadł, odkąd opuściła go żona z dzieckiem.

"To komediodramat traktujący o tym, jak wielkie spustoszenie czyni w życiu ludzi brak miłości, to opowieść o tym, jak potrafimy ranić innych, jakimi jesteśmy egoistami i jak boimy przyznać się do błędów w życiu. Mój bohater ma wielkie problemy ze sobą, z otwarciem się. Nie dość tego, uważa, że pozjadał wszystkie rozumy i że jego pacjenci nie daliby rady żyć bez niego" - powiedział we wtorek, 4 stycznia, Michał Żebrowski.

"Doktor Haust" będzie pierwszym monodramem w karierze aktora.

"Chciałem zagrać taki monodram, który jednocześnie będzie przemawiał do polskiego widza i który trafi do mojej osobistej wrażliwości. W monodramie słychać każdy dźwięk na widowni, aktor jest w pełni odpowiedzialny za przedstawienie - jest lokomotywą, która musi je pociągnąć. To wyzwanie, które z przyjemnością podejmuję" - oświadczył artysta.

Jak powiedział dramaturg Wojciech Kuczok, tekst był pisany "na prośbę Michała, z myślą o konkretnym przedstawieniu i konkretnym aktorze".

Magdalena Piekorz zaznaczyła, że jako reżyser musi "zapanować nad scenografią, muzyką, światłami i stworzyć z tego całość, w której nie będzie błędów, bo w monodramie widz dopatrzy się każdego niedociągnięcia".

Piekorz, Żebrowski i Kuczok po raz pierwszy współpracowali ze sobą przy głośnym filmie "Pręgi" (nagrodzony m.in. Złotymi Lwami 2004 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Złotą Taśmą Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Syreną Warszawską Stowarzyszenia Dziennikarzy RP).

Ostatnio twórcy "Pręg", którzy prywatnie przyjaźnią się ze sobą - Piekorz, Kuczok, Żebrowski oraz Justyna Smolec, Adrian Konarski i Marcin Koszałka - założyli studio filmowe DarkLight Film Studio.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje