Reklama

Reklama

Zanussi: Rozliczam się ze sobą

Po czwartkowej, 8 września, premierze filmu "Persona non grata" Krzysztofa Zanussiego w Warszawie reżyser powiedział, że jednym z głównych tematów filmu jest rozliczanie się z przeszłością, tak samo w wymiarze społecznym, jak i w życiu każdego człowieka.

Najnowszy film Krzysztofa Zanussiego startuje w konkursie głównym festiwalu filmowego w Wenecji. Recenzje po niedzielnym (4 września 2005) pokazie filmu były przychylne. Czwartkowa (8 września) warszawska premiera filmu upływała w atmosferze świętowania włoskiego sukcesu i zakończyła się owacjami.

Główny bohater filmu - Wiktor (w tej roli Zbigniew Zapasiewicz) - jest ambasadorem Polski w Urugwaju na zakręcie życia. Niedawno zmarła mu ukochana żona, odkrywa, że dawni koledzy zamienili się w skorumpowanych urzędasów, kariera utknęła w miejscu. Jest niepoprawnym idealistą, który nie umie pogodzić się ze światem.

Reklama

W tym stanie ducha spotyka swojego dawnego przyjaciela, obecnie rosyjskiego dyplomatę - Olega (w tej roli Nikita Michałkow). W ich wzajemnych stosunkach jest jednak pewna ambiwalencja. Wiktor podejrzewa, że Rosjanin uwiódł kiedyś jego żonę. Poza tym, choć przed laty przyjaźnił się z nim blisko, nie jest do końca pewien, czy Oleg nie był czasem sowieckim szpiegiem.

Zanussi powiedział, że jednym z głównych tematów tego filmu jest temat pamięci i przeszłości, z którą Polacy powinni próbować się mierzyć. Reżyser wskazuje jednak na drugą, mniej polityczną, a bardziej egzystencjalną warstwę filmu - opowieść o konieczności pogodzenia się z życiem, co nie musi oznaczać wyrzeczenia się ideałów.

"Wiktor umiera pogodzony z przeszłością. W Persona non grata rozliczam się nie tylko ze społeczeństwem, ale również ze sobą" - powiedział reżyser.

Krzysztof Zanussi po raz drugi, po 21 latach jest wśród reżyserów, których filmy zakwalifikowały się do konkursu głównego festiwalu filmowego w Wenecji (w 1984 roku jego film "Rok spokojnego słońca" dostał Złotego Lwa), startuje też w festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W polskich kinach film "Persona non grata" można oglądać od 9 września.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje