Reklama

Reklama

Wystawi operę na stadionie

Chiński reżyser filmowy, scenarzysta, operator i producent Zhang Yimou wystawi w październiku operę Pucciniego "Turandot" na pekińskim stadionie olimpijskim, zwanym potocznie Ptasim Gniazdem - podał w czwartek dziennik "China Daily".

Reżyser takich znanych filmów, jak "Zawieście czerwone latarnie", "Hero" czy "Dom latających sztyletów", zaprezentuje operę 6 i 7 października, wkrótce po wyznaczonych na 1 października obchodach 60. rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Zhang uczestniczy w przygotowaniu ceremonii, czuwając nad pokazem pirotechnicznym na placu Tiananmen.

Chiński filmowiec nie po raz pierwszy reżyseruje operę Giacommo Pucciniego. Wystawił ją już w roku 1997 we Florencji, a następnie w Pekinie, w Zakazanym Mieście. Dyrygował Zubin Mehta.

Reklama

Nowa produkcja ma kosztować ponad 10 mln euro.

Organizatorzy oczekują, że do 100.000 osób przyjdzie na pekiński stadion olimpijski na każde z dwóch przedstawień opery, której bohaterką jest chińska księżniczka wielkiej piękności, lecz nie mniejszego okrucieństwa. Pretendentom do swej ręki zadaje arcytrudne zagadki, karą za błędną odpowiedź jest zaś śmierć.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Yimou Zhang | Stadion Olimpijski | stadiony | chiński

Reklama

Reklama

Reklama