Reklama

Włochy: Jan Paweł II kontra Berlusconi

Druga telewizyjna debata premiera Włoch Silvio Berlusconiego i jego głównego rywala w kwietniowych wyborach do parlamentu Romano Prodiego będzie konkurować z filmem "Papież, który pozostał człowiekiem" o Janie Pawle II z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. Kierownictwo włoskiej telewizji publicznej RAI wykluczyło bowiem w poniedziałek możliwość przesunięcia z 3 na 4 kwietnia przedwyborczej debaty telewizyjnej lidera centroprawicowej koalicji Silvio Berlusconiego z przywódcą centrolewicowej opozycji Romano Prodim.

Gazeta informuje, że telewizja Mediaset, która ma wyemitować oba odcinki filmu 2 i 3 kwietnia, nalegała na przesunięcie programu wyborczego. Jak się okazuje, bez skutku.

Reklama

Kierownictwo włoskiej telewizji publicznej RAI wykluczyło w poniedziałek możliwość przesunięcia z 3 na 4 kwietnia przedwyborczej debaty telewizyjnej lidera centroprawicowej koalicji Silvio Berlusconiego z przywódcą centrolewicowej opozycji Romano Prodim. Domagała się tego komercyjna telewizja Mediaset, należąca do premiera, w związku z tym, że 2 i 3 kwietnia ma wyemitować drugą część filmu o Janie Pawle II.

Szefowie RAI przypomnieli, że termin politycznej dyskusji został już dawno wyznaczony i uzgodniony przez dwa bloki polityczne.

O zaniepokojeniu koncernu Mediaset zbieżnością debaty i emisji filmu w reżyserii Giacomo Battiato, z Piotrem Adamczykiem w roli głównej, poinformował rzymski dziennik "La Repubblica".

Komercyjna stacja wyraża obawy, że konfrontacja Berlusconi - Prodi, której pierwszą część obejrzało przed tygodniem 16 milionów ludzi, przyciągnie znacznie więcej telewidzów niż filmowa opowieść o latach pontyfikatu polskiego papieża.

Pojawiły się spekulacje, że Mediaset nie chcąc przegrać z RAI pojedynku o wyniki oglądalności, postanowi wyemitować obie części filmu "Karol- papież, który pozostał człowiekiem" 2 kwietnia albo w ogóle przesunie jego emisję o tydzień lub nawet na maj. Tę ostatnią możliwość ostro skrytykował znany włoski watykanista Gian Franco Svidercoschi, autor książki "Historia Karola" i współautor scenariusza filmu.

Jego zdaniem gdyby - jak wszystko na to wskazuje - Mediaset przełożył emisję na maj, byłaby to, jak to ujął, "obraza pamięci Jana Pawła II".

Przedpremierowy pokaz filmu "Papież, który pozostał człowiekiem" odbędzie się 30 marca w Watykanie z udziałem Benedykta XVI.

"Papież, który pozostał człowiekiem" trafi na ekrany polskich kin 7 kwietnia.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje