Reklama

Reklama

Witold Pyrkosz, czyli wino, kobiety i śpiew!

W Wigilię, 24 grudnia, Witold Pyrkosz kończy 85 lat. Niezapomniane kreacje stworzył w takich produkcjach, jak "Janosik", "Vabank", "Czterej pancerni i pies". Przypomnijmy najważniejsze role aktora oraz przyjrzyjmy się życiu seniora rodu Mostowiaków.

Podwójnie urodzony

W 2009 roku wydano książkę Anny Grużewskiej i Izy Komendołowicz "Podwójnie urodzony", będącą zapisem wywiadu-rzeki z Witoldem Pyrkoszem. Lektura ta jest prawdziwą podróżą do barwnego i pełnego pasji świata z lat 50. i 60. XX wieku.

"Byłem oszołomiony i zachwycony tym, co obie panie napisały. Pomyślałem: Boże, jak one świetnie piszą! A potem: Przecież one piszą to, co ja mówię!" - humorystycznie komentował wywiad-rzekę sam jej bohater.

Z tytułem książki wiąże się jedna z licznych anegdot z życia jubilata. Jak się bowiem okazuje, Pyrkosz urodził się... dwukrotnie. Zawdzięcza to swojej babci, Bronisławie Kałahurskiej, która nie mogąc znieść, że jej wnuk urodził się w "jakimś Krasnymstawie" zmieniła jego miejsca urodzenia na dużo bardziej znany Lwów. Mało tego. W trosce o przyszłe dobro wnuczka babcia Bronisława przesunęła także datę urodzenia... Faktyczna data 24 grudnia 1926 roku w akcie urodzenia została opóźniona o kilka dni.

Reklama

"Niedobrze, przez te kilka dni do wojska pójdzie wcześniej. Nie, lepiej, żeby urodził się we Lwowie 1 stycznia 1927 roku" - cytuje swoją babcię Pyrkosz.

Niezapomniane role

Niezwykle ważną w karierze aktora okazała się rola w serialu, na którym wychowały się całe pokolenia Polaków, a mowa oczywiście o "Czterech pancernych i psie". W tej telewizyjnej produkcji z lat 60. Witold Pyrkosz wcielił się w postać Franka Wichury, jednego z członków załogi polskiego czołgu Rudy 102, przemierzającego bojowy szlak od Lenino aż do ojczyzny. Wichura to postać, która rozwijała się wraz z akcją serialu - choć był jedynie kierowcą samochodowym, awansował na strzelca i radiotelegrafistę, aż w końcu został plutonowym.

Najbardziej charakterystyczną i najlepiej pamiętaną przez widzów rolą aktora jest jednak kreacja Jędrusia Pyzdry w kultowym serialu z lat 70. Jerzego Passendorfera "Janosik". Zagrał tam komediową postać jednego z kompanów Janosika - bohatera słowackich i polskich legend. Postać Pyzdry zakradła się nawet do świata reklamy. Któż nie pamięta margaryny dającej "serce jak dzwon"...

Zobacz Witolda Pyrkosza w "Janosiku":


W 1981 roku filmem fabularnym "Vabank" zadebiutował Juliusz Machulski, znany później z takich obrazów jak "Seksmisja", "Kingsajz" czy "Kiler". W "Vabanku" Pyrkosz zagrał jedną z kluczowych ról - Duńczyka, specjalisty od systemów alarmowych. Jak sam o sobie mówił bohater, "to dżentelmen w co drugim calu"...

Kolejną ze sztandarowych ról Pyrkosza jest Balcarek w serialu "Alternatywy 4". Mało kto dziś pamięta, że początkowo w tę postać wcielić się miał Ludwik Pak. Aktor, zapamiętany dzięki kultowemu filmowi "Miś", zdążył nawet zagrać część serialowych scen. Zdjęcia "Alternatyw 4" zostały przerwane przez stan wojenny. W tym czasie Bareja zdążył zmienić decyzję - w roli Balcerka obsadził Witolda Pyrkosza. Rzecz jasna, nakręcone sceny trzeba było powtórzyć.

Od jedenastu lat najpopularniejszą rolą Pyrkosza jest postać Lucjana Mostowiaka - najsłynniejszego seniora rodu, męża, ojca i dziadka w świecie polskiego serialu. Mało kto wie, że jeden z najpopularniejszych od lat polskich seriali "M jak miłość" zawdzięcza swój tytuł właśnie Pyrkoszowi.

Ostatnimi czasy w serialu zaszła nie mała zmiana, chodzi oczywiście o śmierć Hanki Mostowiak, będącej jedną z czołowych postaci telenoweli. "Będę za nią tęsknił jak za każdym aktorem, z którym gram. Małgorzata Kożuchowska jest świetną aktorką, więc odejście jej będzie ogromną stratą dla serialu" - powiedział smutno Pyrkosz po odejściu serialowej synowej.

Dwie żony

"Jedna w pracy, druga w domu" - stwierdza aktor. Nie stroni przy tym od żartów. Przyznając się do posiadania dwóch żon ze śmiechem mówi, że bigamistów powinno się nagradzać...

Pierwsza z życiowych wybranek, to oczywiście serialowa Barbara, grana przez Teresę Lipowską.

"Myślę, że nabrał do mnie sentymentu przez film" - powiedziała o serialowym mężu aktorka. Aktorska para zapisała się w pamięci widzów jako wzór dobrego małżeństwa, które mimo przeciwności losu i rozmaitych perypetii wciąż potrafi okazywać sobie miłość.

Świat serialu i życia często się ze sobą przenikają. Słynne już powiedzenie Lucka: "Masz rację, kochanie", mające na celu załagodzić wszelkie dysputy z Basią. aktor zaczerpnął bezpośrednio ze swojego życia prywatnego. I tutaj pojawia się druga z miłości Pyrkosza, tym razem już ta najprawdziwsza. Jak podkreśla Pyrkosz - Krystynie wierny jest już od pięćdziesięciu lat.

Wino, a raczej bimber

Aktor umie barwnie opowiadać o czasach PRL-u. W jednym z wywiadów wyznał, że lekarstwem na codzienne bolączki okazał się pewien wysokoprocentowy trunek... czyli popularny bimber. Pyrkosz wspominał, że za młodu nie stronił od alkoholu, co więcej... sam go produkował.

"O tak, to były czasy, koledzy chętnie mnie odwiedzali, podobno byłem w tym dobry" - wspomina aktor. "Niestety, a może chwała Bogu, to już się skończyło" - dodaje.

Szaleństwa młodości przeminęły nie wraz z wiekiem, jak można by się tego spodziewać, a wraz z rozwojem... motoryzacji. "Jak się pije, to się nie jedzie" - tłumaczy aktor. Nie tylko z bimbrem przyszło się rozstać, aktor szczęśliwie rzucił palenie po pięćdziesięciu latach. I to w jednej chwili, wystarczyły słowa lekarza, grożącego astmą.

Zobacz fragment filmu "Vabank":


TOP 5 - nasz subiektywny ranking filmów, w których zagrał Witold Pyrkosz:

5. "M jak miłość" (2000)

Serial opowiadający o losach trzypokoleniowej rodziny Mostowiaków zdobył serca Polaków już na samym początku. Co więcej, produkcja wciąż nie traci na popularności, gromadząc fanów w każdym wieku.

4. "Czterej pancerni i pies" (1966-1970)

Doborowa obsada: Janusz Gajos w roli Janka Kosa, a także Franciszek Pieczka, Roman Wilhelmi, Włodzimierz Press, Pola Raksa i Witold Pyrkosz - czego chcieć więcej? Opowieść o załodze czołgu Rudy 102 i ich wiernym psie Szariku, mimo odległych czasów, w których toczy się akcja, pozostaje uniwersalną opowieścią o braterstwie i przyjaźni.

3. "Vabank" (1981)

Mimo upływu trzydziestu lat od czasu powstania obrazu, to wciąż jeden z najbardziej znanych i najlepiej zrealizowanych polskich filmów. Zachwyca nie tylko opowiedziana historia i gra aktorska, ale również muzyka skomponowana przez Henryka Kuźniaka.

2. "Alternatywy 4" (1983)

Telewizyjna produkcja Stanisława Barei, opisująca w sposób ironiczny rzeczywistość PRL-u, po dziś dzień pozostaje jednym z najbardziej lubianych polskich seriali. Mało kto dziś pamięta, że serial początkowo wcale nie był dopuszczony do emisji. Oczywiście, z powodów politycznych. Na małym ekranie pojawił się (i to w wersji ocenzurowanej) dopiero w 1986 roku.

1. "Janosik" (1973)

Oprócz serialu, w roku 1974 powstała wersja kinowa, wykorzystująca fragmenty nakręconych dla telewizji odcinków. Historia tatrzańskiego zbójnika rabującego bogatych i broniąca biednych pozostaje niezwyciężoną klasyką polskiego serialu przygodowego.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Witold Pyrkosz - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. W 1954 roku został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie. W teatrze zadebiutował w 1955 roku rolę Janka Topolskiego w spektaklu "Lekkomyślna siostra" Włodzimierza Perzyńskiego w reżyseriiTadeusza Kubalskiego. W filmie pojawił się po raz pierwszy w 1956 roku w filmie "Cień" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Wielokrotnie nagradzany. Zagrał m.in. w takich filmach jak: "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego, "Meta" Antoniego Krauzego i "Vabank" Juliusza Machulskiego. Za swoje liczne role teatralne i filmowe otrzymał wiele nagród. Został także odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polsk oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych programów i seriali! Kliknij i sprawdź!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL