Reklama

Wenecja: Skolimowski zadowolony

Jerzy Skolimowski powiedział we wtorek, że jest zadowolony z gorącego przyjęcia jego filmu "Essential Killing" na festiwalu filmowym w Wenecji. Dodał, że sprzeciwia się politycznym interpretacjom filmu o pościgu amerykańskich żołnierzy za Afgańczykiem.

- Reakcja była fantastyczna, ludzie stali i bili brawo przez kilkanaście minut, nawet niektórzy mówią, że 20 albo i więcej. Oczywiście to kreuje dobrą atmosferę wokół filmu, która może się przedrzeć nawet do odczuć jury - podkreślił polski reżyser po poniedziałkowym pokazie w ramach konkursu o nagrodę Złotego Lwa.

Reklama

Zapytany, czy zmienił zdanie od niedzieli, kiedy w rozmowie przed projekcją mówił, że nie ma żadnych szans na nagrodę, Skolimowski odparł: - Dużo rzeczy jest takich, z powodu których ten film może mieć problemy.

- To są i polityczne sprawy, i religijne - dodał.

Polski artysta zauważył, że bardzo dużo pisze się o jego filmie i że pojawiają się bardzo kontrowersyjne zdania na jego temat. - Niektóre są pełne zachwytu, a autorzy niektórych opinii nie rozumieją w ogóle, o co tu chodzi - dodał.

Odnosząc się do wątku tajnego więzienia CIA w Europie, z którego ucieka bohater jego filmu, Skolimowski powiedział: - Nie rozumieją, że jest to wytwór czystej fantazji, że jest to raczej poemat albo baśń, a nie jakakolwiek próba zmierzenia się z faktami, na miłość boską!

- To nie jest polityczny film, który ma dokumentować jakiekolwiek sprawy - oświadczył reżyser.

"Essential Killing" to opowieść o Afgańczyku - Mohammedzie, który podczas wojny w swym kraju zabił trzech amerykańskich żołnierzy. Schwytany przez Amerykanów trafia do jednej z tajnych baz CIA w Europie, gdzie jest przesłuchiwany. Gdy udaje mu się zbiec, rozpoczyna się za nim pościg.

W głównej roli występuje amerykański aktor Vincent Gallo.

Zobacz zwiastun filmu "Essential killing":

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Essential Killing | Jerzy Skolimowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje