Reklama

Węgierski noblista w kinie

We wtorek, 8 lutego, podczas odbywającego się w Budapeszcie 36. Przeglądu Filmów Węgierskich odbędzie się prapremiera filmu "Fateless" - ekranizacji "Losu utraconego" Imre Kertesza, węgierskiego laureata Nagrody Nobla z 2002 roku. Film wyreżyserował Lajos Koltaia, autorem muzyki jest Ennio Morricone.

"Los utracony" to opowieść czternastoletniego chłopca, Żyda z Budapesztu, który wczesnym latem 1944 roku trafił do Auschwitz, a stamtąd do obozu w Buchenwaldzie. Z naiwnym, dziecinnym jeszcze zainteresowaniem obserwuje świat, podróż w wagonach bydlęcych, selekcję więźniów, głód, okrucieństwo strażników.

Reklama

Bohater nikogo nie obwinia, nie ocenia koszmaru, który stał się jego udziałem, przeciwnie, usiłuje przystosować się do wymagań oprawców. Zaczyna utożsamiać się z narzuconym mu przemocą losem.

Po powrocie do Budapesztu nie potrafi porozumieć się z ludźmi, którzy z kolei nie są w stanie zrozumieć jego sposobu myślenia. Budzi się w nim przekonanie, że prawdziwe życie - i szczęście - było w obozie. "Los utracony" to pierwsza część trylogii Kertesza o losach ludzi dotkniętych holokaustem. Dwie następne powieści to "Kadysz dla nienarodzonego dziecka" i "Fiasko".

Autorem scenariusza do filmu jest sam Imre Kertesz. Główną rolę gra 13-letni Marcell Nagy. Film jest reżyserskim debiutem operatora Lajosa Koltaia, który przez wiele lat współpracował z reżyserem Istvanem Szabo. Razem nakręcili nagrodzony Oscarem film "Mefisto".

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Nagrody Nobla | \ Film | film | noblista

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje