Reklama

Reklama

Wajda ekranizuje "Zemstę"

Jak poinformowała w piątek, 6 lipca, "Gazeta Wyborcza", Andrzej Wajda będzie ekranizował "Zemstę" Aleksandra Fredry. Są już pieniądze na filmową adaptację, reżyser ujawnił również obsadę filmu: Cześnika zagra Jerzy Stuhr, Rejenta - Andrzej Seweryn, Papkina - Wojciech Pszoniak, a Dyndalskiego - Daniel Olbrychski.

"Zemsta Fredry obok Pana Tadeusza Mickiewicza i Wesela Wyspiańskiego jest jednym z najważniejszych utworów polskiej literatury" - uzasadnia krótko swoją decyzję o ekranizacji Andrzej Wajda.

"Zemsta nie jest błahą komedią. To genialny portret Polaków, równie uniwersalny jak w Panu Tadeuszu, ale zaprawiony goryczą" - dodał w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" reżyser.

Uzasadniając decyzje obsadowe Andrzej Wajda powiedział: "Moja ekranizacja pozwoli zobaczyć w Zemście naszych najlepszych aktorów teatru i filmu w rolach, które zawsze zostają na długo w pamięci. A tym razem, mam nadzieję, utrwali się również dla przyszłych pokoleń aktorskich, którym przyjdzie zmierzyć się z Zemstą. Dziś nie mogę jeszcze ujawnić całej obsady. Do tego, co już wiecie, mogę tylko dodać, że Perełkę zagra Kazimierz Prochyra. A co z Wacławem i Klarą? Tu mam nie tylko pomysł obsadowy, ale i klucz do nich. Na razie zdradzę tylko, co zresztą nietrudne do odgadnięcia, że zagrają tę parę bardzo młodzi ludzie. Cierpliwości".

Reklama

Film Wajdy nie będzie pierwszą ekranizacją "Zemsty". W 1955 roku sfilmowali ją Antoni Bohdziewicz i reżyser teatralny Bohdan Korzeniewski. Ich kolorowy film - na owe czasy w Polsce ewenement - miał jednak premierę dopiero jesienią 1957 roku. Obsada była znakomita - Cześnika grał Jan Kurnakowicz, Rejenta Jacek Woszczerowicz, Papkina Tadeusz Kondrat (ojciec Marka Kondrata), Podstoliną była Danuta Szaflarska, jako Klara debiutowała na ekranie Beata Tyszkiewicz.

Jak już informowaliśmy, do ekranizacji "Zemsty" przygotowywał się obok Andrzeja Wajdy, również inny twórca - swą wersję chciał zrealizować Kazimierz Tarnas. Na razie nie wiadomo jednak, na jakiem etapie jest konkurencyjna produkcja.

Gazeta Wyborcza

Reklama

Reklama

Reklama