Reklama

Skolimowski: Walka o przetrwanie

Jerzy Skolimowski powiedział w poniedziałek w Wenecji, że jego prezentowany tam na festiwalu film "Essential Killing" nie krytykuje wojny w Afganistanie, lecz opowiada o "walce o przetrwanie", prowadzonej przez Afgańczyka, który zbiegł Amerykanom.

Film bierze udział w konkursie o nagrodę Złotego Lwa.

Reklama

Na konferencji prasowej przed projekcją filmu, w którym pojawia się wątek rzekomych tajnych więzień CIA w Europie, gdzie miano przetrzymywać i torturować podejrzanych o terroryzm, polski reżyser podkreślił, że sprawa ta zainspirowała go do przedstawienia historii ucieczki Afgańczyka, ściganego przez Amerykanów. Głównego bohatera Mohammeda gra Vincent Gallo.

Ukrywa się on w mroźną zimę w polskich lasach. Co ciekawe, Skolimowski właśnie w Polsce umieścił rzekome więzienie CIA, z którego zbiegł bohater filmu, porwany w Afganistanie. Reżyser wyjaśnił, że gdyby jego film przedstawiał prawdę, wywołałby skandal.

Reżyser ujawnił, że Gallo do tego stopnia chciał uwiarygodnić graną przez siebie postać, że sam zadawał sobie fizyczne cierpienia i całkowicie odizolował się od ludzi.

Bohater grany przez Gallo w filmie nie wypowiada ani jednego słowa.

- Była przewidziana co najmniej jedna kwestia dla niego, ale on zdecydował, że większy efekt wywoła, jeśli nic nie powie - wyjaśnił Skolimowski. Sam odtwórca roli Mohammeda nie przyszedł na konferencję prasową. Znana jest, jak się przypomina, niechęć Vincenta Gallo do dziennikarzy. W polsko-węgiersko-norwesko-irlandzkiej koprodukcji gra również Emmanuelle Seigner.

W przeddzień projekcji filmu na weneckim festiwalu Jerzy Skolimowski podkreślił: "Nie przeceniałbym szans filmu. Słyszę dookoła - i polskie media to podchwyciły - że rzekomo film jest w gronie faworytów".

- Otóż w mojej opinii nie jest i to z kilku powodów - dodał reżyser. - Musimy pamiętać o tym, że przewodniczącym jury jest Amerykanin Quentin Tarantino i to taki proamerykański Amerykanin, a tak mojego filmu nie można nazwać. Raczej gdyby przykładać tu tego rodzaju miary, to można rzecz - wprost przeciwnie - wyjaśnił Skolimowski.

Zobacz zwiastun filmu "Essential killing":

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Essential Killing | Jerzy Skolimowski | jerzy | \ Film | Nie | film | przetrwanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje