Reklama

Siła kobiet w kinie, czyli najciekawsze filmy i seriale o kobietach do oglądania w sieci

"Portret kobiety w ogniu", E-kinopodbaranami.pl

Odkrycie festiwalu w Cannes 2019. Tajemnica i zakazana miłość, odziana w kostium XVIII-wiecznego melodramatu, a jednak tętniąca jak najbardziej współczesnymi emocjami i pytaniami. Kino niezwykłe, subtelne, intymne, zatopione w ciszy, gestach, spojrzeniach, wśród pięknych pejzaży Bretanii, wymagające skupienia. Ten typ filmu, który albo się pokocha i całkowicie podda jego poezji, sile jego obrazu, albo od niego ucieknie z pewna dozą znużenia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu (przeczytaj naszą recenzję filmu "Portret kobiety w ogniu" - kliknij!).

"Eastern", MojeEkino.pl

Reklama

Western po polsku, czyli... "Eastern". Spalone letnim słońcem podmiejskie osiedle domków i bezwzględne prawo krwi, które wymaga zemsty za każde przewinienie wobec honoru. Trochę komedia, trochę dramat, przede wszystkim zaś brawurowa zabawa kinem i opowieść o dwóch dziewczynach z karabinami, które usiłują przerwać śmiertelną serię. Rewelacyjnie zagrana przez Maję Pankiewicz i Paulinę Krzyżańską oraz wyreżyserowana przez debiutanta Piotra Adamskiego. Triumfator festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie (2019), który przez kina przemknął trochę niezauważony - w czerwcu 2020 roku. Niesłusznie. Adamski należy do tej grupy debiutantów w polskim kinie, którzy odważnie poszukują nowych tematów i chętnie przełamują konwencje (przeczytaj naszą recenzję filmu "Eastern" - kliknij!).

"Midsommar. W biały dzień", E-kinopodbaranami.pl

"To, czego boisz się najbardziej, czai się w pełnym słońcu" - głosił slogan promujący film Ariego Astera, przekornego twórcy współczesnego horroru, autora głośnego "Dziedzictwa. Hereditary". W "Midsommar" razem z Florence Pugh, Willem Poulterem i Jackiem Reynorem zabiera widzów gdzieś na północ Skandynawii, aby ich oczami pokazać prastary rytuał związany ze świętem letniego przesilenia. Nie jest to typowe kino z dreszczykiem, pełne morderców z zakrwawionym nożem, tudzież czarnych włosów wydobywających się spod szafki. Beztroska i sielanka w grozę i szaleństwo przekształcają się tu niemal niechętnie, powoli narastając, aby potem długo nie pozwolić odbiorcom zasnąć. Obraz Pugh w wianku, którego nie powstydziłaby się żadna Słowianka, nie daje o sobie zapomnieć. Na platformie E-kinopodbaranami.pl znaleźć można zarówno wersję, która gościła w kinach, jak i wersję reżyserską, trwającą aż 2h51min (przeczytaj naszą recenzję filmu "Midsommar. W biały dzień" - kliknij!).

"Kobieta", MojeEkino.pl

Film udostępniany w ramach festiwalu Miejsce Kobiet w dniach 20 do 29 listopada. Twórcy, Yann Arthus-Bertrand i Anastasia Mikova, przedstawiają 2000 kobiet z 50 krajów świata i dają im przestrzeń do podzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na tematy intymne, rodzinne i kulturowe. Seksualność, małżeństwo, macierzyństwo, przemoc domowa, gwałt, wolność, zniewolenie, niezależność finansowa, ciało, uczucia - to tylko niektóre z poruszonych wątków w tym niecodziennym hołdzie złożonym połowie ludzkości.

Wybrane z powyższych produkcji dostępne są też w serwisach VOD.pl, Cineman, Player, Canal+VOD i in.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje