Reklama

Siła kobiet w kinie, czyli najciekawsze filmy i seriale o kobietach do oglądania w sieci

Kto jednak nie ma czasu na seriale, a chciałby pomóc swoim ulubionym kinom - multum mocnych filmów o nietuzinkowych kobietach odkryje na mniej znanych platformach streamingowych, powiązanych z kinami studyjnymi i repertuarem pod kuratelą pasjonatów. W wirtualnych progach znajdziemy zarówno niedawne premiery, jak i tytuły starsze, mniej dostępne w komercyjnych serwisach, a także propozycje z festiwali on-line.

"Maryjki", MojeEkino.pl

Reklama

Niepokorna, ekstrawagancka i obdarzona nieposkromioną energią oraz dużym wyczuciem surrealistycznego humoru opowieść o pięćdziesięcioletniej dziewicy, która kolekcjonuje figurki Maryjek i właśnie rozpoczyna terapię hormonalną, związaną z klimakterium, która niespodziewanie zmienia jej życie. Film podbił już kilka festiwali. Premiera miała odbyć się na słynnym SXSW w USA, ale w ostatniej chwili imprezę odwołano z powodu pandemii. To "Maryjek" nie zatrzymało. Produkcja do dziś zdobyła trzy statuetki na festiwalu w Montrealu (Nagroda Główna, Nagroda za reżyserię i Nagroda za rolę kobiecą - dla Grażyny Misiorowskiej), a także Nagrodę Publiczności na festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie.

Pełnometrażowy debiut reżyserski Darii Woszek zachwyca przede wszystkim główną kreacją kobiecą. Grażyna Misiorowska, znana do tej pory ze sceny teatralnej, wnosi na ekran świeżość i temperament, bujną rudą fryzurę. Przede wszystkim zaś udowadnia nie tylko, że "życie zaczyna się po pięćdziesiątce", ale że dla aktorek, które przekroczą ten wiek nadal można pisać nietuzinkowe postaci, emocjonujące widzów. Mnóstwo kolorów, mnóstwo szalonych pomysłów, Nowa Huta, jakiej nie znamy, a na deser song od Katarzyny Nosowskiej, która też pojawia się w jednej ze scen. Przez dwa dni: 28 i 29 listopada film dostępny będzie w serwisie MojeEkino (przeczytaj naszą recenzję filmu "Maryjki" - kliknij!).

"Maiden", E-kinopodbaranami.pl

Dokument, który ogląda się niczym najbardziej wciągający thriller. Jest tu wszystko - determinacja, walka z żywiołami, łut szczęścia. Wszyscy wróżyli im katastrofę, a w najlepszym razie po prostu wyśmiewali. Kobiety i jedne z najtrudniejszych regat żeglarskich - wyścig dookoła świata Whitbread Round The World Race? Niemożliwe, niewykonalne, niebezpieczne, nie wolno, to nie dla dziewczyn. A jednak w latach 80. XX wieku Tracy Edwards razem z koleżankami udowodniła wszystkim, którzy tak myśleli, że są w kolosalnym błędzie. Reżyser Alex Holmes przypomina historię pierwszej kobiecej załogi, która nie tylko wzięła udział w konkursie, ale i wygrała jego dwa etapy, w tym najcięższy - przez najmroźniejsze wody globu, przy okazji ratując od niechybnej śmierci kolegę z konkurencyjnej drużyny (przeczytaj naszą recenzję filmu "Maiden" - kliknij!).

"Over the Limit", MojeEkino.pl

A skoro mowa już o silnych kobietach, którym niegroźne są najtrudniejsze zadania... Taką bohaterką jest rosyjska gimnastyczka Margarita Mamun, która przygotowuje się do występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Szkolą ją dwie trenerki, w tym Irina Viner, przewodnicząca Rosyjskiej Federacji Gimnastyki Artystycznej i żona współwłaściciela Gazpromu - kobieta nie znosząca sprzeciwu, nie przebierająca w słowach, skupiona na zwycięstwie tak samo mocno jak jej wychowanka. Reżyserce - Marcie Prus - udało się dotrzeć do miejsc, do których kamera nigdy nie jest dopuszczana lub co najwyżej na krótką sesję. Film obsypany został już kilkudziesięcioma nagrodami na festiwalach na całym świecie - od Polski, przez USA po samą Rosję (przeczytaj naszą recenzję filmu "Over the Limit" - kliknij!).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje