Reklama

Saturny rozdane

Steven Spielberg i jego film "Raport mniejszości" byli głównymi zwycięzcami podczas uroczystego wręczenia nagród Saturna za rok 2002. Wśród kilkukrotnie nagrodzonych nie zabrakło też wielkich przebojów: "Władca Pierścieni: Dwie Wieże", "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów" i "Droga do zatracenia". Wyróżnienia wręczono w sobotę, 18 maja.

Nagrody Saturna przyznawane są corocznie najlepszym osiągnięciom filmowym w dziedzinie bardzo szeroko pojętej fantastyki.

Reklama

Organizatorem przedsięwzięcia jest założona w 1972 roku amerykańska organizacja o nazwie Akademia Science Fiction, Fantasy i Horroru (The Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films).

Tegoroczna impreza była już 29. z kolei.

Oto pełna lista zdobywców nagród za rok 2002:

Najlepszy film science-fiction:
"Raport mniejszości"

Najlepszy film fantasy:
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże"

Najlepszy horror:
"The Ring"

Najlepszy film akcji/przygodowy/dreszczowiec:
"Droga do zatracenia"

Najlepszy film animowany:
"Spirited Away. W krainie bogów"

Najlepszy aktor:
Robin Williams - "Zdjęcie w godzinę"

Najlepsza aktorka:
Naomi Watts - "The Ring"

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej:
Andy Serkis - "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej:
Samantha Morton - "Raport mniejszości"

Najlepsza rola młodego aktora:
Tyler Hoechlin - "Droga do zatracenia"

Najlepsza reżyseria:
Steven Spielberg - "Raport mniejszości"

Najlepszy scenariusz:
Scott Frank i Jon Cohen - "Raport mniejszości"

Najlepsza muzyka:
Danny Elfman - "Spider-Man"

Najlepsze kostiumy:
Trisha Biggar - "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów"
Ngila Dickson - "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"

Najlepsza charakteryzacja:
Peter Owen, Peter King - "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"

Najlepsze efekty specjalne:
Rob Coleman, Pablo Helman, John Knoll & Ben Snow - "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów"

Nagroda Filmmaker's Showcase:
Bill Paxton - "Ręka Boga"

Nagroda imienia dr Donalda A. Reeda:
James Cameron

Nagroda za całokształt kariery:
Kurt Russell
Sid i Marty Krofft

Nagroda za specjalne osiągnięcia:
Bob Weinstein, Harvey Weinstein

Najlepsze wydanie filmu na DVD:
"Dog Soldiers"

Najlepsze wydanie klasycznego filmu na DVD:
"E.T"

Najlepsze specjalne wydanie filmu na DVD:
"Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia"

Najlepsze wydanie programu telewizyjnego na DVD:
"Star Trek: Następne pokolenie"

Najlepszy serial dużej sieci telewizyjnej:
"Agentka o stu twarzach"

Najlepszy serial powtórkowy lub w sieci kablowej:
"Ucieczka w kosmos"

Najlepszy pojedynczy program telewizyjny:
"Steven Spielberg Presents Taken"

Najlepsza aktorka telewizyjna:
Jennifer Garner - serial "Agentka o stu twarzach"

Najlepszy aktor telewizyjny:
David Boreanaz - serial "Anioł ciemności"

Najlepsza aktorka telewizyjna w roli drugoplanowej:
Alyson Hannigan - serial "Buffy, postrach wampirów"

Najlepsza aktor telewizyjny w roli drugoplanowej:
Victor Garber - serial "Agentka o stu twarzach"

Żeńska nagroda Cinescape Genre Face Of the Future:
Emma Caulfield - serial "Buffy, postrach wampirów"

Męska nagroda Cinescape Genre Face Of the Future:
Nathan Fillion - serial "Firefly"

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje