Reklama

Saoirse Ronan: Zabijać, żeby przeżyć

Są niemoralne, nienasycone i nieśmiertelne. W najnowszym filmie Neila Jordana "Byzantium" Gemma Arterton i Saoirse Ronan wcielają się w postaci matki i córki, które zapragną posmakować ludzkiej krwi. "Muszą zabijać, żeby przeżyć" - tłumaczy Ronan.

Bohaterki "Byzantium" - Eleanor i Clara - to dwie tajemnicze młode kobiety bez grosza przy duszy uciekają z miejsca okrutnej zbrodni do zrujnowanego nadmorskiego kurortu. W podniszczonym hotelu, pośród tandetnych dekoracji, starają się znaleźć schronienie i zarobić na swoje utrzymanie.

Reklama

Clara (Arterton), bardziej praktyczna z dziewczyn, zdobywa pieniądze sprzedając swoje ciało. Wkrótce poznaje Noela, samotnego i nieśmiałego mężczyznę, który pozwala im zamieszkać w należącym do niego obskurnym motelu o nazwie Byzantium. Clara postanawia założyć w hotelu dom schadzek.

Natomiast Eleanor (Ronan) uczęszcza do miejscowej szkoły, gdzie poznaje sympatycznego Franka. Chłopak nalega, by Eleanor opowiedziała mu całą prawdę o swoim życiu. Dowiaduje się, że Clara, choć wygląda na zaledwie kilka lat starszą od Eleanor, jest w istocie jej matką. Eleanor wyznaje mu także, że wcale nie ma szesnastu lat tylko ponad dwieście - urodziła się w 1804 roku. Ona i Clara są wampirzycami, które by przeżyć muszą pożywiać się ludzką krwią.

Tymczasem w miasteczku zaczynają masowo umierać ludzie, a dwie młode dziewczyny dopada wreszcie przeszłość, przed którą od dawna uciekają i sprowadza na nie zaskakujące konsekwencje.

"Eleanor to dziewczyna, która całe dzieciństwo spędziła w sierocińcu. W wieku szesnastu lat została odnaleziona przez matkę, postać, którą zagrała Gemma, i przemieniona w wampira" - wyjaśnia Ronan. - "Poznajemy ją dwieście lat po tych wydarzeniach, kiedy jej związek z matką jest bardzo bliski i głęboki. Samotnie stawiają czoła całemu światu. Cały czas przemieszczają się z jednego miejsca do kolejnego, nie mogąc nigdzie zostać na dłużej. Dla własnego bezpieczeństwa muszą być nieustannie w ruchu".


Nieśmiertelność, która jest udziałem Clary, Eleanor i jeszcze kilku bohaterów filmu, ma swoją gorzką cenę. Matka i córka muszą zabijać, żeby przeżyć i nie mogą nigdzie zagrzać miejsca na dłużej. W filmie poznajemy je w momencie, kiedy kolejny raz muszą się przeprowadzić - tym razem trafiają do małej angielskiej miejscowości położonej nad morzem, która lata świetności ma dawno za sobą.

W trakcie całej historii w relacjach Clary i Eleanor zachodzą zmiany i mam wrażenie, że są to zmiany, na które Eleanor czekała od dawna" - mówi Ronan. - "One bardzo się od siebie różnią. Eleanor jest wrażliwa i pełna współczucia, zawsze wybiera na swoje ofiary ludzi chorych, umierających, takich, którzy chcieliby już odejść z tego świata. Za to Clara nie ma w sobie zbyt wiele miłosierdzia".

Aktorka zauważa również, że "Eleanor nie akceptuje swojej sytuacji i tego kim się stała. Ma potrzebę opowiedzenia komuś o wszystkim, ale jednocześnie wie, że nie może tego zrobić." Dlatego przelewa swoje myśli na papier. Duża część filmu jest opowiedziana z perspektywy Eleanor. Jest pełną pasji pisarką, która znajduje ukojenie w opisywaniu tego, czego nie może nikomu wyjawić. Wszystkie swoje zapiski niszczy zaraz po napisaniu, bo gdyby ktoś je przeczytał, musiałby umrzeć.

Saoirse Ronan, podobnie jak Gemma Arterton, była zachwycona faktem, że w "Byzantium" kobiety odgrywają główne role, bo zazwyczaj przypadają one mężczyznom. "Dla aktorki to zawsze wspaniała sytuacja" - mówi Ronan. - "W "Byzantium" dwie główne postaci to kobiety, a w dodatku kobiety silne, skłonne do przemocy, co jest jeszcze bardziej interesujące. Starsza z nich, Clara jest mocna i wyrazista, charakteryzuje się nie tylko drapieżną seksualnością, ale również nieprzeciętną siłą".

"Byzantium" trafi na ekrany kin 2 sierpnia.


Saoirse Ronan jest najbardziej znana z roli w filmie "Pokuta" (reż. Joe Wright), w którym wystąpiła u boku Keiry Knightley i Jamesa McAvoya. Ronan miała zaledwie trzynaście lat, gdy za swoją zachwycającą kreację w tym filmie otrzymała nominacje do najważniejszych nagród filmowych: Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. Aktorka ma na koncie również występy w głównych rolach w filmach "Hanna" (2010) Joe Wrighta (zagrała tytułową nastolatkę, która od urodzin jest szkolona by zostać zawodowym zabójcą) oraz "Nostalgii anioła" (2009) Petera Jacksona (gdzie wcieliła się w postać młodej dziewczyny, która została zamordowana przez seryjnego zabójcę i po śmierci obserwuje swoją rodzinę).

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Saoirse Ronan | Byzantium | zabijanie | Ronan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje