W uzasadnieniu przyznania nagrody właśnie Polańskiemu napisano: "Reżyser otrzyma nagrodę za całokształt twórczości wypełnionej odkrywczym poszukiwaniem środków wyrazu, poszerzającym i pogłębiającym wrażliwość widza, a jednocześnie za wierność doświadczeniom, jakie były udziałem jego i jego społeczności".
O przyznaniu reżyserowi Złotego Berła zadecydowała kapituła nagrody w składzie: Beata Tyszkiewicz - przewodnicząca, Bogusław Kott, Agnieszka Duczmal, Aleksander Krawczuk, Jerzy Lisowski, Rafał Skąpski i Andrzej Strumiłło. Złote Berło zostanie wręczone 3 września.
Za swój najnowszy film "Pianista" Roman Polański otrzymał w tym roku Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.
Do najsłynniejszych produkcji reżysera należą: "Wstręt", "Matnia", "Nóż w wodzie", "Dziecko Rosemary", "Lokator", "Dziewiąte wrota", "Frantic", "Nieustraszeni zabójcy wampirów", "Chinatown", "Tess".
Już w październiku będzie można znowu zobaczyć Romana Polańskiego na dużym ekranie. Twórca wystąpił bowiem w roli Papkina w ekranizacji "Zemsty" Fredry. Obraz wyreżyserował Andrzej Wajda.









