Reklama

Rocznica śmierci Cybulskiego

41. rocznicę tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego uczczono we wtorek na peronie 3 Dworca Głównego PKP we Wrocławiu.

Na płycie upamiętniającej aktora przedstawiciele świata kultury, artyści, wielbiciele jego talentu i pracownicy PKP złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Reklama

Jak powiedziała podczas uroczystości przewodnicząca rady miejskiej Wrocławia Barbara Zdrojewska, legenda Zbyszka Cybulskiego cały czas żyje. "Zginął jako młody człowiek i pamiętamy go tak jak innych wielkich artystów - Jamesa Deana czy Marylin Monroe" - mówiła Zdrojewska.

Obecny na uroczystości współzałożyciel Kabaretu Elita Jerzy Skoczylas, wspominał dzień, w którym dowiedział się o śmierci Cybulskiego. "Byłem wtedy na pierwszym roku studiów. Gdy dowiedziałem się, że zginął Zbyszek, był to dla mnie ogromny wstrząs. Chociaż nigdy go nie poznałem osobiście, to dla ludzi mojego pokolenia był ikoną" - opowiadał.

Aktor Edwin Petrykat dodał, że legenda Cybulskiego trwa w starszym i średnim pokoleniu, ale młodzi ludzie już się z nim nie utożsamiają "a przecież wartości, które Cybulski sobą prezentował są ciągle aktualne".

Z tymi słowami zgadza się wielbiciel twórczości Cybulskiego Jarosław Macho, który dodał, że bunt przeciwko zakłamaniu, przeciwko niesprawiedliwości, umiejętność bycia sobą, uczciwość czyli to wszystko, co reprezentował sobą Cybulski, to wartości ponadczasowe.

Rzecznik prasowy dolnośląskiej PKP Mirosław Siemieniec zauważył, że składanie kwiatów na pamiątkowej płycie to już wrocławska tradycja. "Spotykamy się tutaj nie tylko po to, aby dać wyraz naszej pamięci o Zbyszku, ale również by wspominać jego twórczość" - mówił Siemieniec.

Zbigniew Cybulski zginął tragicznie 8 stycznia 1967 r. Miał wówczas 40 lat. Wracał z planu zdjęciowego do filmu "Morderca zostawia ślad" w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Zginął pod kołami ekspresu, do którego próbował wskoczyć właśnie z peronu 3 wrocławskiego dworca kolejowego. Pochowany został na cmentarzu w centrum Katowic.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Zbigniew Cybulski | Wrocław | rocznice | W.E. | Cybulski | PKP | rocznica | rocznica śmierci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama