Reklama

Reklama

Przegląd Filmów Piotra Szulkina

Od 9 do 15 stycznia 2004 roku w pięciu miastach Polski: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i Łodzi, odbędzie się przegląd najciekawszych filmów Piotra Szulkina. W programie przeglądu znajdą się: "Gaga - chwała bohaterom", "O - bi, O - ba - koniec cywilizacji", "Wojna światów - następne stulecie", "Golem" oraz "Femina". Pretekstem do pokazów jest zbliżająca się premiera najnowszego dzieła reżysera: "Ubu Króla".

Przegląd filmów Piotra Szulkina będzie niepowtarzalną okazja, by odświeżyć lub też, w przypadku młodszych wielbicieli kina artystycznego, zapoznać się z twórczością reżysera, który "Ubu Króla" powraca na ekrany polskich kin po 10 latach milczenia.

Tytuły, które będzie można obejrzeć w ramach przeglądu, zajmują poczesne miejsca w twórczości Szulkina, weszły też na stałe do kanonu polskiego kina.

"Ga, ga - chwała bohaterom" (1985)

Więzień kosmicznej kolonii Scope zostaje wysłany na nową planetę w celu wciągnięcia jej w poczet "naszych" planet. Jakież jest jego zdziwienie, kiedy po wylądowaniu na planecie wszyscy jej mieszkańcy traktują go jak bohatera. Wszystko ma jednak swoją cenę. Wszak bohaterom należy się piękna śmierć...

Reklama

"O-bi, O-ba - koniec cywilizacji" (1984)

Dramat - analiza ponadczasowych mechanizmów rządzących życiem społecznym. Wojna jądrowa, która ogarnęła Ziemię, nie wyłoniła zwycięzcy. Pod ukrytą w górach betonową kopułą przebywa kilkaset uratowanych osób. Wegetują w koszmarnych warunkach oczekując na cudowne ocalenie przez kosmiczną "Arkę" - w rzeczywistości wymyślonej przez grupkę osób sprawujących władzę. Tłum żyje jednak mitem i na różne sposoby przygotowuje się do zdobycia miejsca w ratunkowym statku. Tymczasem nadwerężona kopuła grozi zawaleniem. Wzmocnieniem konstrukcji ma się zająć Soft. Jego zamiarem jest budowa arki w oparciu o jej biblijny opis. W bibliotece okazuje się jednak, że z Biblii zostały tylko okładki - resztę przerobiono na syntetyczny pokarm. Soft decyduje się na ucieczkę ukrytym w hangarze samolotem. Wstrząs powoduje wyrwę w kopule. Tłum rzuca się ku światłu - mającemu oznaczać drogę do Arki...

"Wojna światów - następne stulecie" (1981)

8 grudnia 2000 roku jest dwunastym dniem pobytu Marsjan na Ziemi. Zniewolone przez "Obcych" społeczeństwo sterowane jest przez ogromną machinę telewizyjną, działającej według zasady: "To my tworzymy rzeczywistość". Telewizja narzuca normy i ustala wartości. Sytuację tę zamierza zmienić popularny prezenter telewizyjny - Iron Idem (w tej roli Roman Wilhelmi). To on w trakcie prowadzonego przez siebie niezależnego dziennika wzywa do przeciwstawienia się najeźdźcom z Kosmosu.

"Golem" (1979)

W świecie wyniszczonym przez wojnę atomową Doktorzy starają się udoskonalić ludzkość. Jednostki zdegenerowane przerabiane są na pełnowartościowych członków społeczeństwa. Takim odnowionym człowiekiem jest Pernat, który po pewnym czasie buntuje się przeciwko swoim opiekunom. Próbuje ucieczki, namawia do niej innych, ale wmieszany w zabójstwo Holtruma, agenta Doktorów, trafia do więzienia. Wychodzi z niego odmieniony. W pracowni Holtruma znajduje czarnego Golema, uruchamia go i ucieka, korzystając z chaosu panującego w mieście.

"Femina" (1990)

Bogna po wyjeździe męża do pracy dowiaduje się o śmierci matki. Jedzie na pogrzeb do rodzinnego miasta - prześladują ją tam wizje z dzieciństwa. Przypadkowe akty seksualne - z koleżanką, kamieniarzem, kolegą z dawnych lat pomagają Bognie wyzwolić się z narzuconych przez matkę, ciążących więzów katolickiego.

Organizatorem przeglądu jest firma SPI.

"Ubu Król" wchodzi na polskie ekrany 16 stycznia 2004 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna Światów | wojna | Piotr Szulkin | przegląd

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy