Reklama

Protest Mathieu Kassovitza

Mathieu Kassovitz ("Gothika", "Purpurowe rzeki"), autor głośnego francuskiego filmu "Nienawiść" z 1995 roku, który opowiadał imigranckich zamieszkach, związanych z wyburzaniem pewnej dzielnicy Paryża, zabrał głos w sprawie bieżących wydarzeń na przedmieściach Paryża. Reżyser w specjalnym oświadczeniu na swojej stronie internetowej zwrócił się z apelem do ministra spraw wewnętrznych Francji.

"Tak bardzo jak pragnę nie mieszać się do polityki, tak trudno mi pozostać obojętnym na obłudę polityków. A kiedy ich nieuczciwość powoduje gniew młodych ludzi, musze silnie powstrzymywać się zachęcania ich do tego, co teraz robią" - Kassovitz rozpoczął swoje oświadczenie.

Reklama

Ostrze swojego ataku skierował Kassovitz na osobę ministra spraw wewnętrznych Francji Nicolasa Sarkozy, którego nazwał "małym Napoleonem".

"Nicolas Sarkozy, który prezentuje się w mediach jak gwiazdor z amerykańskiego Idola, ilekroć spada mu popularność, nie może powstrzymać się od robienia wokół siebie zamieszania.

To jemu i polityce wewnętrznej Francji obarczył za to, co dzieje się obecnie na ulicach Paryża." - napisał Kasssovitz.

"Sarkozy, który niedawno nazwał protestujących śmieciami jest zaprzeczeniem wszystkiego tego, co jest ideałami Francji, czyli wolności, równości i braterstwa" - kontynuował Kassovitz.

Reżyser zaznaczył, że paryska ulica tylko reaguje na wieloletnie działania francuskich polityków, zmierzające do ograniczania wolności mniejszościom narodowym.

"Odpowiedź jest na ulicach. Hasło Zero tolerancji działa w obie strony" - podsumował wystąpienie Kassovitz, którego zobaczymy niedługo w "Monachium" Stevena Spielberga jako agenta Mossadu.

Problem imigrantów znajduje odzwierciedlenie w kinematografii francuskiej. Oprócz Kassovitza temat ten porusza w swoich filmach Michael Haneke. Już w "Kodzie nieznanym" głębiej przyglądał się wielokulturowym problemom współczesnej Francji. W filmie "Ukryte" także eksploruje ten wątek w postaci algierskiego chłopca, który "prześladuje" głównego bohatera filmu.

Problem współistnienia różnych grup kulturowych we współczesnej Francji interesuje także reżyserkę Claire Denis, która poruszyła ten wątek w swojej noweli w filmie "10 minut później; Wiolonczela".

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Mathieu Kassovitz | Nicolas Sarkozy | akcja protestacyjna | mathieu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje