Reklama

Powstaje serial o Piłsudskim

Andrzej Trzos-Rastawiecki rozpoczyna w kwietniu zdjęcia do serialu "Marszałek Józef Piłsudski", opowiadającym o życiu wielkiego wodza, począwszy od zamachu na cara w 1897 roku i syberyjskiego zesłania, aż do śmierci Marszałka. W roli młodego Piłsudskiego wystąpi Mariusz Bonaszewski, a dorosłego Naczelnika zagra Zbigniew Zapasiewicz.

Reżyser, który jest również autorem scenariusza filmu, podejmując próbę zmierzenia się z legendą, narazi się zapewne zwolennikom, jak również przeciwnikom Komandanta. "Piłsudski wciąż jest postacią kontrowersyjną i to jest oczywisty dowód, że zasługuje na film. Cokolwiek sądzą o nim jego oponenci, był jednym z ludzi, których wkład w niepodległość był ogromny" - powiedział Andrzej Trzos - Rastawiecki. "Z latami zmieniał się stosunek Piłsudskiego do świata, otoczenia i polityki. Zmieniał się także jego charakter, w ostatnich latach życia był schorowany, zgorzkniały. Wyrastał w atmosferze patriotycznych XIX-wiecznych idei walki o niepodległość. Jego romantyczne marzenia o wolności przygasły na zesłaniu, ale odrodzenie niepodległej Polski traktował zawsze jako główny cel. Był świetnym politykiem" - dodał reżyser.

Reklama

W filmie pojawią się materiały archiwalne z lat 30., zdjęcia kręcone będą w ponad 60 miejscach - w Polsce i Rosji. Reżyser wyznał, że podjęto starania o równoczesną realizację filmu kinowego o wojnie polsko-bolszewickiej. "Jeśli uda się dopiąć budżet filmu w najbliższych kilku tygodniach, wykorzystamy plan serialu, aktorów, dokręcimy sekwencje przewidziane dla kina i film powstanie" - zapowiedział pełen optymizmu twórca.

Trzos-Rastawiecki zaprosił na plan wielu znanych aktorów, wśród nich m.in. Andrzeja Seweryna, Daniela Olbrychskiego, Jana Peszeka, Piotra Machalicę i Jana Nowickiego. Budżet serialu, którego producentem jest Telewizja Polska S.A., wyniesie ok. 5,7 mln zł.

Rzeczpospolita

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje