Reklama

Powstaje film o AK

Jerzy Stefan Stawiński, scenarzysta "Kanału", "Eroiki", "Godziny W" i "Pułkownika Kwiatkowskiego", przygotowuje scenariusz filmu o Armii Krajowej, który ma uświetnić obchody 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - podała w czwartek, 5 grudnia, "Gazeta Wyborcza". W listopadzie Telewizja Polska zawarła ze Stawińskiem umową na napisanie scenariusza.

"Chcę w moim filmie pokazać mechanizm funkcjonowania państwa podziemnego. Wydawanie co piątek Biuletynu Tygodniowego, warszawską radiostację tak ukrytą przez inżyniera Rodowicza, że choć Niemcy ją namierzyli, nie umieli jej znaleźć" - powiedział Stawiński.

Reklama

Akcja filmu będzie rozgrywać się w 1944 roku - od wiosny do 1 sierpnia - poza wstępem dziejącym się w listopadzie 1939 roku. Jeden z głównych wątków to zdobycie przez AK-owców rakiety V2 i wysłanie jej do Londynu.

"W całym scenariuszu giną tylko dwie osoby. Strzelanin mamy dziś w kinie aż za dużo. Bohaterowie są młodzi - od 17 do 25 lat, to szansa dla nowych aktorów. Z dorosłych są głównie matki, bo ojcowie albo w oflagu, albo w Katyniu. Będzie też, oczywiście, wątek miłosny" - ujawanił Stawiński.

Scenariusza ma być gotowy w połowie stycznia 2003 roku. Reżysera jeszcze nie wybrano.

Gazeta Wyborcza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje