Polityczny dokument Marcela Łozińskiego w kinach

24 listopada do polskich kin wejdzie najnowszy dokument Marcela Łozińskiego "Jak to się robi", opisujący metody pracy specjalisty od politycznego PR-u, Piotra Tymochowicza. Obraz miał swoją premierę podczas lipcowego festiwalu Era Nowe Horyzonty, pokazany był także na festiwalu w Gdyni.

"Jak to się robi" to "prowokacyjny obraz nadwiślańskiego modelu demokracji, ironiczny a zarazem przerażający portret polskiej sceny politycznej. Łoziński przez trzy lata przyglądał się realizacji eksperymentu, zorganizowanego przez znanego polskiego specjalistę od marketingu politycznego, Piotra Tymochowicza i mającego udowodnić, że każdego można doprowadzić na szczyty władzy" - czytamy w materiałach producenta.

Reklama

"To jeden z niewielu po 1989 roku współczesnych polskich filmów politycznych z prawdziwego zdarzenia. Polityczny znaczy w tym wypadku drażniący. Taki, który nie może spodobać się żadnej partii. To film, w którym przyglądamy się grze o władzę okiem zewnętrznego, ironicznego obserwatora. Wszystko razem śmieszne i przykre" - dodawał w recenzji filmu Tadeusz Sobolewski z "Gazety Wyborczej".

W filmie - obok głównego bohatera, Piotra Tymochowicza - zobaczyć będziemy mogli także reportera "Wyborczej" Jacka Hugo-Badera, którego tekst posłużył kiedyś Łozińskiemu za inspirację.

"W tym reportażu Tymochowicz wypowiada takie zdanie: Polityk to jest taki sam produkt jak płyn do płukania protez zębowych. Skontaktowałem się więc przez Hugo-Badera z Tymochowiczem i zapytałem, czy jest w stanie z każdego zrobić polityka. Odpowiedział mi, że z każdego" - mówił na konferencji prasowej po wrocławskiej projekcji filmu Marcel Łoziński.

Tymochowicz, niczym producenci osławionego Big Brothera, zorganizował więc na prośbę reżysera casting i wyłonił kilkanaścioro ludzi, którzy pod jego okiem mieli poznawać tajniki psychologicznego wpływu na "tak zwane masy". Przez trzy lata prowadził ich przez meandry polskiej polityki, tak by jeden z nich sięgnął szczytów władzy. W trakcie tej dwuznacznej gry kolejni uczestnicy wykruszali się, ponieważ musieli stawić czoła coraz bardziej cynicznym i makiawelicznym zadaniom. Jeden z nich zaszedł jednak dość wysoko...

Dystrybutorem filmu jest firma Gutek Film.

Dowiedz się więcej na temat: Marcel Łoziński | obraz | jak to się robi

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje