Reklama

Polański i Kaurismäki faworytami do Złotej Palmy

Twórca "Pianisty" Roman Polański oraz reżyser "Człowieka bez przeszłości" Aki Kaurismäki to faworyci do Złotej Palmy - uznała agencja DPA. Pierwszy prasowy pokaz "Pianisty" odbył się w Cannes w piątek, 24 maja, przed południem. "Polański stworzył gęstą atmosferę nieustannego strachu i upokorzeń, oczekiwań i zamknięcia w warunkach straszliwego głodu" - napisała korespondentka DPA, Karin Zintz.

Dla reżysera, jak zaznaczyła dziennikarka, "Pianista" to dość osobisty film.

Reklama

"Jako dziecko byłem w krakowskim getcie" - zacytowała słowa Polańskiego z piątkowej konferencji prasowej.

Dzięki swoim doświadczeniom, jak uznała Zintz, Polański nie popadł w sentymentalizm i nie wykorzystał spektakularnych efektów, ale "napełnił film wielką wewnętrzną siłą".

Siła i nadzieja to - zdaniem Zintz - także atuty filmu "Człowiek bez przeszłości" fińskiego reżysera, Aki Kaurismäkiego.

"Pianista" Polańskiego to koprodukcja niemiecko-francusko-polsko-brytyjska. Film jest ekranizacją wspomnień z czasów wojny polskiego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia, Władysława Szpilmana (w tej roli wystąpił Adrien Brody).

Szpilman trafił w czasie wojny do warszawskiego getta, gdzie pracował jako pianista w kawiarni Sztuka. Cudem uniknął deportacji z getta do obozu zagłady, los ten nie ominął jednak jego najbliższych. Szpilman wydostał się z getta.

Po powstaniu warszawskim ukrywał się w ruinach wyludnionego miasta. Z pomocą przyszedł mu niemiecki oficer, kapitan Wilm Hosenfeld (Thomas Kretschmann), który - zauroczony jego talentem muzycznym - zaopatrzył go w jedzenie i ubranie.

68-letni Polański poprzez swoje najnowsze dzieło zmierzył się po raz pierwszy z holokaustem - jednym z dramatów własnej przeszłości. Młody Polański był w getcie krakowskim. Uniknął deportacji do obozu zagłady. W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginęła jego matka. Przetrwał wojnę ukrywając się na wsi.

Kto w tym roku zostanie uhonorowany prestiżową Złotą Palmą, okaże się już w niedzielę, 26 maja. Wyniki podamy na stronach INTERIA.PL natychmiast po ich ogłoszeniu!

Tymczasem zapraszamy do naszej galerii CANNES 2002!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Cannes | getta | film | DPA | Roman Polański | pianista | palmy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje