Reklama

Philip Seymour Hoffman: Wybitny wrażliwiec

Philip Seymour Hoffman (1967–2014)

Trzy lata po terapii zagrał drugoplanową rolę w "Zapachu kobiety" (1992) i wreszcie został zauważony. - Nie byłoby mnie w tym miejscu, gdzie teraz jestem - wspominał po latach swój kinowy debiut.

Sławny, ale nieszczęśliwy

Reklama

Grał postaci zagubionych ekscentryków i złoczyńców. Skomplikowaną osobowość bohaterów potrafił oddać jednym gestem. Reżyserzy i publiczność zachwycali się jego charyzmą. Już nie miało znaczenia, że brak mu urody hollywoodzkiego amanta.

Wystąpił w ponad 50 filmach, z których najsłynniejsze, to "Big Lebowski", "Bez skazy", "Wątpliwość", "Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz", "Synekdocha, Nowy Jork", "Zapach kobiety", "Magnolia", "Idy marcowe", "Wojna Charliego Wilsona", Mistrz", "Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia", "Capote".

- Pociągają mnie zadania ekstremalne. Czasami stawiam przed sobą cele, nie będąc pewien, czy zdołam je osiągnąć - mówił o swoich aktorskich wyborach.

Te były jednak zawsze trafne, tak jak rola legendarnego pisarza w "Capote" (2005). Dostał za nią Oscara. Kolejną (trzecią już nominację) otrzymał za dramat "Mistrz" (2012).

Prywatnie też był spełniony. Z partnerką, kostiumolożką Mimi O’Donnell doczekał się trójki dzieci. Niestety, młodzieńcza przygoda z alkoholem zostawiła ślad - depresję. Gwiazdor przez lata zagłuszał ją narkotykami.

Zmarł na skutek przedawkowania heroiny 2 lutego 2014 roku. Tego dnia został znaleziony martwy w łazience swojego apartamentu na Manhattanie, z igłą wbitą w przedramię. Oficjalnym powodem zgonu było nieumyślne przedawkowanie leków oraz narkotyków. Miał zaledwie 46 lat.

"Aktorzy są odpowiedzialni wobec postaci, które grają. Nie mają ich osądzać, ale uczciwie, z całym twórczym zaangażowaniem, odtworzyć. Wtedy jest szansa, że nawet jeśli postać jest odstręczająca, widz nie odwróci od niej wzroku, tylko postara się ją zrozumieć" - brzmiało jego aktorskie credo.

JBJTele Tydzień

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Philip Seymour Hoffman

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje