Reklama

Reklama

Ostre sceny palenia papierosów

Grupy antynikotynowe działające w Nowej Zelandii, kategorycznie domagają się wprowadzenia zakazu oglądania przez osoby poniżej 18. roku życia filmów ze scenami, w których pali się papierosy. "Palenie nie powinno być uznawane przez młodych jako dorosłe i przyjemne. To, że Leonardo Di Caprio pali w filmie Titanic sprawia, że palenie wydaje się normalne, a to źle" - uważa Trish Fraser z organizacji skupionej w Koalicji na rzecz Wolności od Papierosa.

"Papierosy w filmach są najbardziej szkodliwe, kiedy palą je atrakcyjni aktorzy, grający pozytywnych bohaterów - to wpływa na młodych ludzi" - dodaje Fraser i dlatego postuluje wprowadzenie limitu 18 lat dla filmów z "ostrymi scenami palenia papierosów".

Apel organizacji nowozelandzkich jest reakcją na wniosek podobnych stowarzyszeń z Australii, które zażądały niedawno od władz tego kraju, aby wprowadziły restrykcje na filmy, w których aktorzy palą "ponad miarę i niepotrzebnie".

Również badacze ze Szkoły Zdrowia Publicznego w Harvardzie dowodzą, że najsłynniejsze hollywoodzkie aktorki w 1997 roku paliły w prawie połowie swych filmów, a w tym czasie współczynnik palenia wśród dorosłych Amerykanów wzrósł także dwukrotnie. Zgodnie stwierdzono, że takie gwiazdy jak Winona Ryder, Julia Roberts czy Uma Thurman, nie są najlepszymi wzorcami dla młodych ludzi.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy