Reklama

Oscary na żywo w INTERIA.PL!

78. ceremonia rozdania Oscarów rozpoczęła się o godz. 2 w nocy czasu polskiego. Przed Kodak Theatre at Hollywood & Highland w Los Angeles tłum fanów wita gwiazdy przybywające na uroczystość. Zapraszamy na relację na żywo z gali na stronach INTERIA.PL!

1.00. Na czerwonym dywanie przed Kodak Theatre at Hollywood & Highland pojawili się pierwsi bohaterowie tegorocznej ceremonii.

Reklama

1.05. Napięcie rośnie. Hollywoodzkich gwiazd przybywa. Odliczanie wstecz przed Oscarami trwa. Pozostało 55 minut.

1.07. W studio TVP2, którego gospodynią jest Grażyna Torbicka, znaleźli się m.in.: nominowany do Oscara Tomasz Bagiński, Michał Chaciński, Dawid Woliński, Małgorzata Kożuchowska, Halina Szpilmanowa i Ewa Braun.

1.08. Na czerwonym dywanie pojawiają się: Ben Stiller i Matt Damon (nominowany za "Miasto gniewu").

1.09. Naomi Watts mówi, że zarówno ona, jak i Peter Jackson, chcieli, żeby "King Kong" był "współczesną love story".

1.10. Paul Giamatti ("Człowiek ringu"): "Nawet jako dzieciak boksowałem. Parę razy nakopałem kolegom".

1.12. Pod Kodak Theatre podjechał Tim Burton (nominacja za "Gnijąca pannę młodą") i jego żona Helena Bonham-Carter

1.13. Na czerwonym dywanie pojawili się Heath Ledger i Michelle Williams - para na ekranie ("Tajemnica Brokeback Mountain") oraz w życiu prywatnym. Oboje są nominowani do Oscara - Ledger za role pierwszoplanową, Williams za drugoplanową.

1.17. "Role Ledgera i Williams to bardzo trudne role, trzymam za nie kciuki" - mówi w studio Dwójki Michał Chaciński.

1.18. Pozostało 42 minuty. Przed kamerami przemykają Keanu Reeves oraz "niesamowita Sandra Bullock".

1.21. Amerykańcy krytycy filmowi chwalą wszystkie męskie nominacje aktorskie. "Joaquin Phoenix nie gra Johnny Casha, on jest Jonhnny'm Cashem".

1.23. "Przez ostatnie 6 lat, aktorskie nagrody kobiece trafiały do kobiet, które kopały jak mężczyźni. Czas na zmiany" - mówi jeden z krytyków. Największe szanse daje Felicity Huffman ("Transamerica") i Reese Witherspoon ("Spacer po linie").

1.31. Przed Kodak Theatre pojawia się Jennifer Aniston, która twierdzi, że zawsze chciała naśladować Jessike Lange. "Uważam, że w tym roku nominowano naprawdę bardzo dobre filmy".

1.33. Główna faworytka do nagrody Oscara Reese Wiherspoon razem z mężem Ryanem Philippem pozdrawiają swoją 6-letnia córkę Ewę.

1.37. Grażyna Torbicka: "Trzymam kciuki za George'a Clooney'a dziś w nocy. Kto mi pomoże?"

Chaciński twierdzi, że to był rok Clooney'a. Torbicka przewiduje, że Clooney może dostać nagrodę za drugoplanową rolę w "Syrianie", ale może zostać pominięty jego film "Good Night, and Good Luck".

1.40. Felicity Huffman na czerwonym dywanie w czarnej kreacji. "To jedna z ostatnich sukni, które przymierzyłam, i już w niej zostałam". Huffman zagrała w "Transamerice" transseksualistę.

1.42. Widzimy Philipa Seymoura Hoffmana nominowanego do Oscara za rolę Trumana Capote. "Niewiele o nim wiedziałem, zanim przyjąłem tę rolę".

1.43. David Strathairn: "Nie uważam się za gwiazdę i już nie palę. Podczas realizacji filmu używałem tytoniu fajkowego, a nie papierosowego. Lepiej widać go na ekranie".

1.44. Pojawia się Jake Gyllenhaal: "Trochę męczą mnie już pytania o pocałunki w filmie 'Tajemnica Brokeback Mountain'".

1.47. Na czerwonym dywanie pojawiają się "oficjele Akademii" z zalakowanymi kopertami z nazwiskami zwycięzców.

1.49. W studio Dwójki pojawia się Maciej Stuhr. "Myślę, że prowadzący Jon Stewart chciałby, żeby to się już skończyło... albo przynajmniej zaczęło".

1.55. W Los Angeles pojawiło się 1500 dziennikarzy z całego świata, którzy relacjonować będą oscarową galę.

2.00 Przenosimy się do Kodak Theathre.

2.02. Materiał filmowy, w którym Billy Crystal, Steve Martin, David Letterman i inni znani konferansjerzy odmawiają zostania gospodarzem gali.

2.04. Jon Stewart rozpoczyna 78. oscarową galę. "Jestem taki podniecony. Panie, panowie, Felicity (Huffman...)... "

2.07. "Mamy naprawdę dużo gwiazd. Pan George Clooney - trzykrotnie nominowany. Przestańcie bić brawo!"

2.10. Jon Stewart prezentuje nominowanych. Oczywiście w politycznie niepoprawny sposób.

2.15. Na scenę wchodzi Nicloe Kidman, która wręczy Oscara za najlepszą drugoplanową rolę męską.

2.19. Oscara otrzymuje... George Clooney za rolę w "Syrianie". Clooney: "Nie wiem jak porównywać siebie z innymi aktorami, nominowanymi w tej kategorii. Jestem zaszczycony".

2.21. W studio Dwójki pojawił się Piotr Adamczyk. "Mam nadzieję, że to nie jest nagroda pocieszenia dla Clooney'a".

2.24. Jon Stewart apeluje o umiar w przemówieniach dziękczynnych.

2.26. Na scenę wkracza Ben Stiller, który wręczy Oscara za najlepsze efekty specjalne. Stiller jest w zielonym skafandrze.

2.28. Oscar wędruje... dla filmu "King Kong" (Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers i Richard Taylor).

2.31. Na scenie pojawia się Reese Witherspoon, która wręczy Oscara dla najlepszej pełnometrażowej animacji.

2.32. Oscara otrzymują... Nick Park i Steve Box ("Wallace i Gromit: Klątwa królika").

2.34. Naomi Watts zapowiada jedną z nominowanych do Oscara piosenek: "Travelin' Thru" z filmu ""Transamerica", którą wykonuje Dolly Parton.

2.39. Studio Dwójki. Bagiński: "Bardzo się cieszę, bo stawiałem na 'Wallace'a'".

2.42. Luke i Owen Wilsonowie pojawiają się na scenie Kodak Theatre. Wręczą Oscara laureatowi w kategorii najlepszy krótki film aktorski.

2.43. Oscara otrzymuje film... "Six Shooter" w reżyserii Irlandczyka Martina McDonagha.

2.48.. Na scenie pojawia się animowany Kurczak Mały, który zapowiada nominowanych w kategorii najlepsza krótkometrażowa animacja. Oscara otrzymuje film... "The Moon and the Son: An Imagined Conversation" w reżyserii Johna Canemakera i Peggy Stern.

2,50. Na scenie witamy Jennifer Aniston, która wręczy Oscara za najlepsze kostiumy. Oscara otrzymuje... Coleen Atwood za "Wyznania gejszy". "Dziękuję Robowi Marshallowi, reżyserowi, którego wizję podzielałam w pełni oraz ludziom w Japonii, którzy dali mi wiedzę i emocje".

2.55. Wśród gości w studio Dwójki pojawił się Tomasz Stańko. "Bardzo lubię muzykę, która nie jest nominowana. 'Good Night, and Good Luck'. Ale muzyka Williamsa do 'Monachium' też jest piękna".

2.58. Prezentacja nominacji w kategorii najlepsza charakteryzacja. Oscar wędruje do ... Howarda Bergera i Tami Lane za film "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa".

3..02. Przypomnienie "technicznego Oscara" dla Gary Demosa.

3.03. Na scenie pojawił się Morgan Freeman, który wręczy Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Statuetkę Akademii otrzymuje... Rachel Weisz za rolę w filmie "Wierny ogrodnik". "Dziękuję Akademii za to cudowne wyróżnienie.(...) Postać, którą zagrałam, jest na pewno lepszą osobą, niż ja sama".

3.10. Studio Dwójki. Grażyna Torbicka: "Jesteśmy w 1/3 wieczoru i nie ma do tej pory żadnych niespodzianek". Chaciński: "Nagrody dostają filmy, które warto nagrodzić, a nie te, które powinny otrzymać Oscara".

3.11. Na scenie pojawiła się Lauren Bacall, która przypomniała klasyczne czarne kryminały Hollywood.

3.18. Na scenę wkracza Terrence Howard, który wręczy Oscara w kategorii najlepszy krótki dokument. Nagrodę Akademii otrzymuje obraz... "A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin" Corinne Marrinan i Erika Simonsona. "Dziękujemy Akademii za to, że posadziła nas koło George'a Clooney'a podczas lunchu nominowanych".

3.21. Prezentacja nominowanych w kategorii najlepszy dokument Oscara otrzymuje "Marsz pingwinów" Luca Jacqueta i Yvesa Darondeau. "Chcę dedykować ten film wszystkim dzieciom, które obejrzały ten film. Przepraszam za mój angielski", "Kiedy ubraliśmy się w te fraki, poczuliśmy się znów jak pingwiny" - powiedzieli laureaci.

3.24. Kolejna nominowana do Oscara piosenka. Kathleen "Bird" York śpiewa utwór "In the Deep" z filmu "Miasto gniewu".

3.32. Witamy Sandrę Bullock i Keanu Reevesa, którzy wręczą Oscara za najlepszą scenografię. Nagroda Akademii trafia do rąk... Johna Myhre i Gretchen Rau (scenografia) za film "Wyznania gejszy". W imieniu Gretchen Rau, która jest nieobecna, podziękowania Akademii złożył John Myhre.

3.40. Na scenę wkracza przewodniczący Akademii Sid Ganis. "Technologia będzie się wciąż zmieniała, ale duch filmu pozostanie zawsze ten sam. Gregory Peck mówił, że jesteśmy opowiadaczami historii. Taki są nominowane w tym roku filmy".

3.43. Witamy Salmę Hayek w turkusowej kreacji, która wręczy Oscara za najlepszą muzykę. A Oscara otrzymuje... Gustavo Santaolalla za "Tajemnicę Brokeback Mountain"."Chcę dedykować tę nagrodę Argentynie i wszystkim Latynosom".

3.52. W studio Dwójki pojawił się Jacek Poniedziałek. "Z całym sercem kibicuję 'Tajemnicy Brokeback Mountain'. To jedyny film z ostatnich lat, który spełnia postulaty arcydzieła".

3.56. Przed mikrofonem Jake Gyllenhaal. "Jeśli chcecie oglądać najlepsze filmy, nigdzie nie będą one wyglądać tak dobrze, jak w sali kinowej. Nie mówcie mi, że przenośne dvd jest w stanie w równym stopniu oddać magię kina".

3.59. Na scenie pojawiają się Jessica Alba i Eric Bana, którzy zaprezentują nominowanych za najlepszy dźwięk. Oscara otrzymują.... Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges i Hammond Peek za "King Konga".

4.03. Przed mikrofonem Meryl Streep i Lily Tomlin, które wymieniają tytuły filmów... Roberta Altmana. Obydwie zagrały w jego najnowszym "A Praire Home Companion". Altman jest laureatem honorowego tegorocznego Oscara za całokształt twórczości.

4.09. Na scenę, przy dźwiękach muzyki z filmu "M.A.S.H." wkracza Robert Altman. Publiczność wstaje z miejsc. "Miałem szczęście. Nie wyklaskaliście tego. Chciałem podziękować Akademii, bo myślałem, że już koniec ze mną. Zaskoczyliście mnie. Wczoraj wieczorem miałem premierę Ressurection Blues w teatrze. Rozumiem, że te oklaski to rodzaj aplauzu za wszystkie moje filmy, za jeden długi film. Robienie filmów, to jak budowanie zamków z piasku na plaży. Budujesz, a potem patrzysz na fale przypływu i patrzysz, jak to wszystko odpływa. Ja zbudowałem 42 takie zamki i nigdy mnie to nie męczyło. Nie reżyserowałem, bo ktoś mi kazał, robiłem wszystkie z własnego wyboru. Proszę o wielkie brawa dla mojej żony Catherine. I jeszcze jedno - myślę, że jestem tu pod fałszywym pretekstem. 10 lat temu miałem transplantację serce. Mam serce młodej kobiety. Wedle tego wydaje mi się, że daliście mi tę nagrodę trochę za wcześnie, bo mam jeszcze jakieś 40 lat przed sobą" - powiedział Altman.

4.16. Grażyna Torbicka składa życzenia urodzinowe Andrzejowi Wajdzie, który 6 marca obchodzi 80 urodziny.

4.18. Ostatnia z nominowanych do Oscara piosenek. Jordan Houston, Cedric Coleman i Paul Beauregard śpiewają "It's Hard Out Here for a Pimp" ("Ciężkie jest życie alfonsa") z filmu "Hustle & Flow".

4.22. Queen Latifah wręcza nagrodę dla autora najlepszej piosenki. Oscar wędruje do... dopiero co występujących Jordanowi Houstonowi, Cedricowi Colemanowi i Paulowi Beauregardowi za "It's Hard Out Here for a Pimp" ("Ciężkie jest życie alfonsa") z filmu "Hustle & Flow".

4.27. Jennifer Connely ,potykając się, ogłasza nominacje do nagrody za najlepszy montaż dźwięku. Oscar wędruje do... Mike'a Hopkinsa i Ethana Van der Ryna za "King Konga".

4..31. George Clooney zapowiada materiał filmowy "In Memoriam", poświęcony pamięci filmowców, którzy odeszli w zeszłym roku.

4.34. Roman Rogowiecki w studio Dwójki. "Jestem zaskoczony, że konserwatywne Hollywood uhonorowało piosenkę z 'Hustle and Flow'".

4.35. Maciej Stuhr: "Jestem zaskoczony, że dużą część dowcipkowania wzięli na siebie prezentujący Oscary, wyręczając Jona Stewarta".

4.37. Will Smith prezentuje nominowanych w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Oscara otrzymuje film... "Tsotsi" w reżyserii twórcy "W pustyni i w puszczy" Gavina Hooda. "Niech Bóg błogosławi Afrykę". "Mam 10 sekund. Chciałbym podziękować konkurentom. Robimy te same filmy, bo wszystkie one znaczone są naszym sercem".

4.41. Ziyi Zhang pojawia się na scenie, by wręczyć Oscara w kategorii najlepszy montaż. A nagroda Akademii przypada... Hughesowi Winborne'owi za "Miasto gniewu".

4.44. Na scenie pojawia się Hilary Swank, która prezentuje nominowanych w kategorii najlepszy aktor. Nagrodę Akademii otrzymuje... Philip Seymour Hoffman za rolę w filmie "Capote". "W tej kategorii jest tylu fantastycznych aktorów. Jestem zaskoczony i zdumiony. Dziękuję przyjaciołom, kocham, kocham, kocham was..."

4.54. Na scenę wkracza John Travolta, który wręczy nagrodę w kategorii najlepsze zdjęcia. Oscara otrzymuje... Dion Beebe za "Wyznania gejszy".

4.57. Zeszłoroczny laureat Oscara Jamie Foxx ("Ray") prezentuje nominowane w kategorii najlepsza aktorka. Nagroda Akademii wędruje do... Reese Witherspoon za "Spacer po linie". "O rany! Przez całe życie nie wierzyłam, że tu wejdę. Dziękuję Joaquinowi Phoenixowi za jego pasję i zaangażowanie w jego roli". Następnie Witherspoon podziękowała całej swojej rodzinie, nie wyłączając córki i babci.

5.07. Do mikrofonu podchodzi dwukrotny laureat Akademii Dustin Hoffman, który przedstawi nominowanych w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Oscara otrzymują... Larry McMurtry i Diana Ossana za "Tajemnicę Brokeback Mountain". "Naszym zadaniem było zajrzeć w głąb ludzkiego serca. Dziękujemy Angowi Lee i całej obsadzie, która tchnęła życie w ten scenariusz" - Ossana. "Tak się zdarzyło, że dostaliśmy już za ten scenariusz Złoty Glob. Dziękuje wszystkim sprzedawcom książek na całym świecie, którzy udostępnili tę książkę czytelnikom. Oni kultywują kulturę czytania, której nie możemy zatracić" - McMurtry.

5.12. Uma Thurman ogłasza laureata w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Oscara otrzymują... Paul Haggis i Bobby Moresco za "Miasto gniewu". "Mówią, że sztuka nie jest lustrem odbijającym rzeczywistość, tylko młotem, który to lustro tłucze. Chcemy złożyć hołd ludziom, którzy walczą z nietolerancją, walczą o pokój" - powiedział Haggis.

5.19. Przed mikrofonem Tom Hanks , który prezentuje nominowanych w kategorii najlepszy reżyser. A Oscar trafia do... Anga Lee za "Tajemnicę Brokeback Mountain". "Chce podziękować dwóm osobom, które właściwie nie istnieją. Oni opowiedzieli nam tak wiele o miłości... Dziękuję członkom Akademii za ten zaszczyt. Rozpocząłem ten film wkrótce po śmierci swojego ojca i jemu bardziej niż komukolwiek dedykuję ten film".

5.22. Jack Nicholson prezentuje nominowanych w kategorii najlepszy film. Laureatem zostaje... "Miasto gniewu"!!!!! Wszystkim odebrało mowę.... To trzeci Oscar dla filmu w reżyserii Paula Haggisa. Tyle samo statuetek otrzymały: "Tajemnica Brokeback Mountain", "Wyznania gejszy", oraz "King Kong".

5.29. 78. ceremonia wręczenia Oscarów dobiegła końca.

Oto laureaci we wszystkich kategoriach:

Najlepszy film: MIASTO GNIEWU (Paul Haggis, Bobby Moresco, Cathy Schulman, Bob Yari)

Najlepszy reżyser: Ang Lee (TAJEMNICA BROKEBBACK MOUNTAIN)

Najlepszy aktor: Philip Seymour Hoffman (CAPOTE)

Najlepsza aktorka: Reese Witherspoon (SPACER PO LINIE)

Najlepszy aktor drugoplanowy: George Clooney (SYRIANA)

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Rachel Weisz (WIERNY OGRODNIK)

Najlepszy scenariusz adaptowany: TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN (Larry McMurtry i Diana Ossana)

Najlepszy scenariusz oryginalny: MIASTO GNIEWU (Paul Haggis i Bobby Moresco)

Najlepszy film obcojęzyczny: TSOTSI (Gavin Hood)

Najlepszy film animowany: WALLACE I GROMIT: KLĄTWA KRÓLIKA (Steve Box, Nick Park)

Najlepsza scenografia: WYZNANIA GEJSZY (John Myhre i Gretchen Rau)

Najlepsze zdjęcia: Dion Beebe (WYZNANIA GEJSZY)

Najlepsze kostiumy: WYZNANIA GEJSZY (Colleen Atwood)

Najlepszy montaż: MIASTO GNIEWU (Hughes Winborne)

Najlepsza charakteryzacja: OPOWIEŚCI Z NARNII: LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA (Howard Berger i Tami Lane)

Najlepsza muzyka: TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN (Gustavo Santaolalla)

Najlepsza piosenka: "It's Hard Out Here for a Pimp" z filmu HUSTLE & FLOW (Jordan Houston, Cedric Coleman i Paul Beauregard)

Najlepszy dźwięk: KING KONG (Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges i Hammond Peek)

Najlepszy montaż dźwięku: KING KONG (Mike Hopkins i Ethan Van der Ryn)

Najlepsze efekty wizualne: KING KONG (Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers i Richard Taylor)

Najlepszy film dokumentalny: MARSZ PINGWINÓW (Luc Jacquet i Yves Darondeau)

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: A NOTE OF TRIUMPH: THE GOLDE NAGE OF NORMAN CORWIN (Corinne Marrinan i Eric Simonson)

Najlepszy animowany film krótkometrażowy: THE MOON AND THE SON: AN IMAGINED CONVERSATION (John Canemaker i Peggy Stern)

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy: SIX SHOOTER (Martin McDonagh)

Oscar honorowy:
Robert Altman

Nagroda im. Gordona E.Sawyera:
Gary Demos

Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji o nagrodach Akademii, odwiedź nasz serwis OSCARY 2006.

Zobacz także galerię zdjęć z ceremonii wręczenia nagród Akademii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje