Reklama

Reklama

"Orzeł. Ostatni patrol" otworzy 47. FPFF w Gdyni

"Orzeł. Ostatni patrol" otworzy 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Festiwalowa publiczność zobaczy najnowszy film Jacka Bławuta już 12 września.

"Orzeł. Ostatni patrol" otworzy 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Festiwalowa publiczność zobaczy najnowszy film Jacka Bławuta już 12 września.
Antoni Pawlicki w scenie z filmu "Orzeł. Ostatni patrol" - fot. Andrzej Wencel /materiały prasowe

12 września w Gdyni rozpocznie się doroczne święto rodzimego kina - 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Filmem otwarcia festiwalu będzie produkcja nierozerwalnie związana z polskim morzem, czyli "Orzeł. Ostatni patrol".

"Orzeł. Ostatni patrol": Fabuła i twórcy

W filmie zobaczymy wspaniałych aktorów, a wśród nich znaleźli się: Tomasz Ziętęk, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz czy Filip Pławiak.

Reklama

Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut - zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za "Wirtualną wojnę" oraz Srebrnych Lwów na FPFF Gdyni za "Jeszcze nie wieczór". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland "W ciemności", za który otrzymała m.in. nagrodę za najlepsze zdjęcia na FPFF w Gdyni.

Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, polski okręt podwodny ORP "Orzeł" wyrusza w niebezpieczną misją na Morzu Północnym. W jej trakcie napotka zagrożenia w postaci podwodnych min, ataków bombowych z powietrza i wrogich okrętów. Załoga musi się zmierzyć z coraz większym fizycznym oraz psychicznym wycieńczeniem. Jednak prawdziwy wróg jest niewidoczny, ukryty w klaustrofobicznym wnętrzu okrętu.

Przygotowanie wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP "Orzeł" zajęło ponad rok. W jego stworzeniu wzięli udział historycy, konsultanci oraz oficerowie i marynarze, którzy służyli na bliźniaczym okręcie ORP "Sęp". Dzięki użyciu nowoczesnej technologii modułowej oraz zastosowaniu specjalnej platformy hydraulicznej udało się niezwykle realistycznie odwzorować zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Zdjęcia na Bałtyku zrealizowano przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i udziale jednostek z 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Festiwal odbędzie się między 12 a 17 września w Gdyni, a film "Orzeł. Ostatni patrol" wejdzie do kin już 14 października.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL