Reklama

Nominacje do nagród Saturn

Obrazy "Raport mniejszości" Stevena Spielberga i "Władca Pierścieni: Dwie Wieże" Petera Jacksona zdominowały listę tegorocznych nominacji do nagród Saturn, przyznawanych przez Akademię Science Fiction, Fantasy i Horroru (Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films). Oba filmy otrzymały po dziesięć nominacji. Wyróżnienia zostaną wręczone po raz 29.

Nagrodami specjalnymi uhonorowani zostaną James Cameron (Dr. Donald A. Reed Award), a także Kurt Russell, Sid i Marty Krofft, Bob i Harvey Weinsteinowie oraz Bill Paxton, nagrodzeni za swój wkład w rozwój gatunków filmowych, takich jak science-fiction, fantasy, horror.

Reklama

Wśród filmów, które zebrały na koncie po kilka nominacji do nagród Saturn Awards, znalazły się również: "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów" (siedem nominacji), "Harry Potter i komnata tajemnic" (sześć nominacji), "Spider-Man" (sześć nominacji), "Zdjęcie w godzinę" (pięć nominacji).

Wśród produkcji telewizyjnych pięć nominacji zdobyły serie "Buffy - postrach wampirów" oraz "Smallville". Po cztery nominacje do Saturn Awards otrzymały seriale "Steven Spielberg Presents Taken", "Angel", "Enterprise", a po trzy serie: "Alias" i "Farscape".

Uroczystość wręczenia tegorocznych nagród Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru odbędzie się 18 maja w Renaissance Hollywood Hotel położonym w kompleksie Hollywood & Highland, w Los Angeles.

Listę laureatów nagród specjalnych można znaleźć tutaj!

Lista nominacji "Twarze przyszłości" dostępna jest tutaj!

Listę nominowanych w kategoriach telewizyjnych można znaleźć tutaj!

Oto pełna lista nominacji w kategorii filmu fabularnego:

Najlepszy film science-fiction:
"Faceci w czerni 2"
"Raport mniejszości"
"Znaki"
"Solaris"
"Star Trek: Nemesis"
"Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów"

Najlepszy film fantasy:
"Harry Potter i komnata tajemnic"
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
"Władcy ognia"
"Śnięty Mikołaj 2"
"Król Skorpion"
"Spider-Man"

Najlepszy horror:
"Blade - Wieczny łowca II"
"Atak pająków"
"Ręka Boga
"Królowa potępionych"
"Resident Evil"
"The Ring"

Najlepszy film akcji/przygodowy/dreszczowiec:
"Tożsamość Bourne'a"
"Śmierć nadejdzie jutro"
"Zdjęcie w godzinę"
"Czerwony smok"
"Droga do zatracenia"
"xXx"

Najlepszy film animowany:
"Epoka lodowcowa"
"Lilo i Stich"
"Spirited Away"
"Planeta skarbów"

Najlepszy aktor:
Pierce Brosnan, "Śmierć nadejdzie jutro"
George Clooney, "Solaris"
Tom Cruise, "Raport mniejszości"
Tobey Maguire, "Spider-Man"
Viggo Mortensen, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
Robin Williams, "Zdjęcie w godzinę"

Najlepsza aktorka:
Kirsten Dunst, "Spider-Man"
Jodie Foster, "Azyl"
Milla Jovovich, "Resident Evil"
Natascha McElhone, "Solaris"
Natalie Portman, "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów"
Naomi Watts, "The Ring"

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej:
Ralph Fiennes, "Czerwony smok"
Tom Hardy, "Star Trek: Nemesis"
Andy Serkis, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
Toby Stephens, "Śmierć nadejdzie jutro"
Max Von Sydow, "Raport mniejszości"
Robin Williams, "Bezsenność"

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej:
Halle Berry, "Śmierć nadejdzie jutro"
Samantha Morton, "Raport mniejszości"
Connie Nielsen, "Zdjęcie w godzinę"
Rachel Roberts, "Simone"
Sissy Spacek, "Tuck Everlasting"
Emily Watson, "Czerwony smok"

Najlepsza rola młodego aktora:
Alexis Bledel , "Tuck Everlasting"
Hayden Christensen, "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów"
Tyler Hoechlin, "Droga do zatracenia"
Daniel Radcliffe, "Harry Potter i komnata tajemnic"
Jeremy Sumpter, "Ręka Boga"
Elijah Wood, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"

Najlepsza reżyseria:
Chris Columbus, "Harry Potter i komnata tajemnic"
Peter Jackson , "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
George Lucas, "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów"
Bill Paxton, "Ręka Boga"
Sam Raimi, "Spider-Man"
Steven Spielberg, "Raport mniejszości"

Najlepszy scenariusz:
Scott Frank i Jon Cohen, "Raport mniejszości"
Brent Hanley, "Ręka Boga"
Hayao Miyazaki, Cindy Davis Hewitt & Donald H. Hewitt (wersja angielska), "Spirited Away"
Mark Romanek, "Zdjęcie w godzinę"
Hillary Seitz, "Bezsenność"
Fran Walsh, Philippa Boyens, Stephen Sinclair & Peter Jackson, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"

Najlepsza muzyka:
Danny Elfman, "Spider-Man"
Reinhold Heil & Johnny Klimek, "Zdjęcie w godzinę"
Jo Hisaishi, "Spirited Away"
Howard Shore, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
John Williams, "Raport mniejszości"
John Williams, "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów"

Najlepsze kostiumy
Deena Appel, "Austin Powers i złoty członek"
Trisha Biggar, "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów"
Ngila Dickson, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
Lindy Hemming, "Harry Potter i komnata tajemnic"
Bob Ringwood, "Star Trek: Nemesis"
Deborah L. Scott, "Raport mniejszości"

Najlepsza charakteryzacja:
Michelle Taylor, Gary Matanky, Bob Newton, & Mark Boley, "Blade - Wieczny łowca II"
Nick Dudman & Amanda Knight, "Harry Potter i komnata tajemnic"
Peter Owen & Peter King, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
Michele Burke-Winter, Camille Calvet, & KNB Effects Group, Inc., "Raport mniejszości"
Rick Baker, Jean A. Black & Bill Sturgeon, "The Ring"
Michael Westmore, "Star Trek: Nemesis"

Najlepsze efekty specjalne:
John Mitchell, Nick Davis, John Richardson & Bill George, "Harry Potter i komnata tajemnic"
Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook & Alex Funke, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
Scott Farrar, Henry La Bounta, Michael Lantieri, & Nathan McGuiness, "Raport mniejszości"
John Dykstra, Scott Stokdyk, Anthony LaMolinara & John Frazier, "Spider-Man"
Rob Coleman, Pablo Helman, John Knoll & Ben Snow, "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów"
John Hynek, Matthew Butler, Sean Andrew Faden, & John Frazier, "xXx"

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje