Reklama

Nominacje dla filmowych czarodziei

Amerykańskie Towarzystwo Efektów Wizualnych (VES - Visual Effects Society) ogłosiło nominacje do nagród dla twórców najlepszych osiągnięć w dziedzinie kinowej, telewizyjnej i reklamowej magii. W najbardziej prestiżowej z 19 kategorii walczyć będą filmy "Władca Pierścieni: Powrót Króla", "Piraci z Karaibów. Klątwa Czarnej Perły" i "Matrix Rewolucje".

Twórcy tych trzech wielkich widowisk rywalizować będą o nagrodę dla najlepszych efektów wizualnych w filmach bazujących na efektach.

Reklama

Drugą kategorią, z niewiadomych powodów powszechnie cenioną nieco niżej, jest nagroda za efekty wizualne tworzone dla potrzeb filmów realistycznych, czyli obrazów, w których efekty te pełnią rolę podrzędną.

Wyróżnienie dla autorów takich "niewidzialnych" efektów mogą otrzymać członkowie ekip "Pana i władcy: Na krańcu świata", "Ostatniego samuraja" oraz "Bad Boys 2".

Druga uroczystość wręczenia nagród VES Awards odbędzie się 18 lutego w sali Hollywood Palladium w Hollywood.

W ramach tej samej gali nagrodę za całokształt dorobku życiowego odbierze George Lucas, twórca sagi "Gwiezdne wojny".

Oto lista nominacji w najważniejszych kategoriach:

Najlepsze efekty wizualne w filmie bazującym na efektach:

Jim Rygiel, Dean Wright, Joe Letteri, Randall William Cook ("Władca Pierścieni: Powrót Króla", reż. Peter Jackson)
John Gaeta, Kim Libreri, George Murphy, Craig Hayes ("Matrix Rewolucje", reż. Andy Wachowski, Larry Wachowski)
John Knoll, Patrick Myers, Hal Hickel, Jill Brooks ("Piraci z Karaibów. Klątwa Czarnej Perły", reż. Gore Verbinski)

Najlepsze "drugoplanowe" efekty wizualne w filmie fabularnym:

Carey Villegas, Rob Legato, David Taritero, Layne Friedman ("Bad Boys 2", reż. Michael Bay)
Stefen Fangmeier, Robert Stromberg, Nathan McGuinness, Brooke Breton ("Pan i władca: Na krańcu świata", reż. Peter Weir)
Jeffrey A. Okun, Thomas Boland, Bill Mesa, Ray McIntyre Jr. ("Ostatni samuraj", reż. Edward Zwick)

Najlepsze efekty wizualne w miniserialu lub filmie telewizyjnym:

Gary Hutzel, Kristen L. Branan, Emile E. Smith, Lee Stringer ("Battlestar Galactica", reż. Michael Rymer)
Sebastien Dostie ("Dinosaur Planet")
Ernest Farino, Tim McHugh, Chris Q. Zapara, Glenn A. Campbell ("Frank Herbert's Children of Dune: Night 1", Greg Yaitanes)
Sam Nicholson, Adam Ealovega, Joshua Hatton, Tim Donahue ("Helena Trojańska", reż. John Kent Harrison)

Najlepsze efekty wizualne w serialu telewizyjnym:

Loni Peristere, Patti Gannon, Ronald Thornton, Chris Zapara ("Buffy, postrach wampirów")
David T, Altenau, Ariel V. Shaw, Thomas L. Bellissimo, Barbara J. Marshall ("Carnivale")
Sam Nicholson, Kyle J. Healey, Eric Grenaudier, Anthony Ocampo ("Ostry dyżur")
Max Tyrie, Tim Greenwood, Darren Byford, Mike Milne ("Sea Monsters: A Walking with Dinosaurs Special")

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje